Bir iş yürütüyorsanız, müşteri odaklılık terimini duymuş olmalısınız. Ancak günümüz dünyasında, bir organizasyonun başarısının artık sadece müşteri odaklılığa bağlı olmaması o kadar önemli hale geldi ki. Şirketlerin müşterilere takıntılı olması ve sürekli olarak müşteri deneyimini nasıl geliştirebileceklerini düşünmesi gerekir. Bu alıştırmanın merkezinde müşteri memnuniyeti yatmaktadır. 

Müşteri memnuniyeti nedir?

Müşteri memnuniyeti  , müşterilerin bir ürün veya hizmetten beklentilerinin ne kadar iyi karşılandığının derecesidir.

Dokunulamaz ve görülemezken, veri toplanarak ölçülebilir. Firmalar müşterilerine bir dizi soru sorabilmekte ve verdikleri yanıtlara göre müşterilerin memnun olup olmadığına karar verebilmektedir.

Çevrimiçi anket, müşteri memnuniyeti verilerini toplamanın en yaygın yöntemlerinden biridir. Birkaç temel ve gelişmiş soru türü olsa da, bunların topladığı veriler öncelikle iki kategoriye ayrılabilir.

 • Nicel veriler: Bu tür veriler nicelendirilebilir ve istatistiksel raporlar oluşturmak için kullanılabilir.
 • Nitel veriler: Bu tür veriler, genellikle nicelleştirilemeyen duygular, ifadeler vb. gibi soyut kavramlarla ilgilidir. Ancak, doğal dil işleme ve yapay zekadaki en son gelişmelerle birlikte, metinsel veriler onlardan anlamlı içgörüler çıkarmak için kullanılabilir.

Hem nicel hem de nitel veriler önemlidir, müşterilerin ne kadar memnun olduğuna dair bütünsel bir görüş elde etmek için kullanılır.

Müşteri memnuniyeti neden bu kadar önemli?

Sayısız seçenek arasından seçim yapmak zorunda olduğunuz bir durumda olduğunuzda, kendinize bir niş oluşturmanız gerekir. 

Diğer benzer ürünlerle rekabet etmeniz gerektiğinde müşteri memnuniyeti farklılaştırıcı olabilir. Birisi ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kullanmış ve olumlu bir deneyim yaşamışsa, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi rakiplerinize göre seçecektir.

Müşteriler, işletmenizin ayakta kaldığı şeydir. Bu nedenle mutlu olmaları çok önemlidir. Ayrıca, tatmin olmaya devam etmeleri de aynı derecede önemlidir. Müşteri yolculukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için düzenli olarak geri bildirimleri istenmelidir.

Müşteri memnuniyeti anketi, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında beğendikleri ve daha da önemlisi geliştirmek istedikleri yönleri bulmanıza yardımcı olur. Ancak, yalnızca sorular doğru bir şekilde ifade edildiğinde anketinizden doğru bilgileri elde edebilirsiniz.

Aşağıda, ilham almak için harika bulduğumuz mükemmel müşteri memnuniyeti anketi örneklerinden bazıları verilmiştir.

Ücretsiz müşteri memnuniyeti anketi şablonları

Çığır açan müşteri memnuniyeti anketi örnekleri

 1. Nike

Nike

Nike, müşterilerinin geri bildirimlerine büyük önem veren şirketlerden biri olarak kabul ediliyor. Müşteri memnuniyeti anketleri, mağaza ziyaretçilerinin deneyimleri hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçlıyor. Ancak, bir ziyaretçinin bir ürünü satın alma kararını etkileyebilecek mağaza hakkında birçok şey olabilir.

Mağazadan alışveriş yapan Nike müşterilerinin memnuniyet düzeyini etkileyebilecek faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Ürün yerleştirme
 • Ürünlerin düzenlenmesi
 • Ürün çeşitliliği
 • Personel davranışı
 • Personel servisi
 • Personel selamlaması
 • Mağaza konumu
 • Mağaza tesisleri
 • Mağaza ambiyansı

Nike, müşteri davranışını ve kararlarını etkileyen pek çok faktör olduğundan, her biri için özel sorular olması gerektiğini anlıyor.

Aşağıdaki müşteri memnuniyeti anketi örneğinde Nike, personel selamlamalarının satın alma kararlarını nasıl etkilediğine ilişkin hedefe yönelik sorular sormaktadır. Ankete katılanlar, deneyimlerini hiç etkilememekten çok güçlü etkiye kadar değişen bir ölçekte derecelendirebilirler. Seçimlerinin arkasındaki nedeni yorum kutusuna açıklayabilir ve başka yorumlar bırakabilirler. Bu tür metinsel yanıtlar, duygu analizi, kelime bulutu ve diğer metin analizi raporları gibi metin analitiği için kullanılabilir.

çevrimiçi müşteri memnuniyeti anketi örneklerimüşteri memnuniyeti anketi örnekleri

Temel özellikler

 • Geri bildirimi ayırmaya yardımcı olur : Farklı etkileyen faktörler için sorular olduğu için, hangi faktör için geri bildirimin ne olduğunu bulmak kolaydır. Rapor oluşturmayı kolay ve net hale getirir. Sizin için önemli olan verileri kolayca bulabilir ve böylece raporları anlamada zaman kazanabilirsiniz.
 • Spesifik iyileştirme alanlarını vurgular : Aşağıdaki müşteri memnuniyeti anketi örneğinde, müşteri çok güçlü etkiye yakın olan 8 veya 9’u seçseydi, Nike personelinden müşterileri aynı şekilde selamlamaya devam etmelerini isterdi. Personel selamlamasının satış yaratmada önemli bir faktör olduğunu ve diğer konumlardaki mağazalarda da uygulanabileceğini ima eder.
 • Hangi faktörün ne kadar iyileştirilmesi gerektiğini bulmak kolay : Aşağıdaki anket sayısal bir ölçek kullandığından, şirket belirli bir alanın ne kadar iyileştirilmesi gerektiğini kolayca ölçebilir. Ayrıca, sonuçları geçmiş geri bildirimlerle karşılaştırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla, örneğin 4’ten 8’e 4 puanlık bir gelişme varsa, şirket müşteri deneyiminin geliştiğinden emin olabilir.
 • Özel görünüm ve his : Bu, yukarıdaki anketin marka stillerine uyması için bir başka çarpıcı özelliğidir. Nike gibi işletmeler, müşterilerle temas noktaları oldukları için markalı anketler oluşturmalıdır. Ve tıpkı perakende mağazaları ve web siteleri gibi, marka seslerini de müşteri memnuniyeti anketleriyle iletmelidirler.
 • İlerleme çubuğu : İlerleme çubuğu, anket tamamlama yüzdesinin görsel bir temsilini verir. Katılımcıların anketi tamamlamalarının ne kadar süreceğini tahmin etmelerine yardımcı olur. Bu, anket oluşturucunun anketi hedef kullanıcılarını göz önünde bulundurarak tasarladığı müşteri odaklılığa iyi bir örnektir. Bu tür anket tasarımı, yanıtlayanların genel deneyimini geliştirir ve daha yüksek bir tamamlama oranına ulaşmaya yardımcı olur.

2. SubWaymetroSubWay, müşteri geri bildirimlerini toplamak için gelişmiş bir ızgara kullanır. Belirli bir hizmet için açılır listeden bir seçenek seçebilir ve deneyiminize göre bir derecelendirme seçebilirsiniz. Ayrıca, başka bir açılır listeden derecelendirmeniz için bir neden seçebilirsiniz.

Bu müşteri memnuniyeti anketi örneği, en kısa anketlerden biridir. Ekran alanından en iyi şekilde yararlanır ve aynı zamanda yanıtlayanlardan çok sayıda anlamlı yanıt toplar. Bu tür anketler daha yüksek yanıt ve tamamlama oranlarına sahiptir. Pazar araştırmacıları ve kuruluşlar, yanıtlayanlara harika bir deneyim sunmak için bu tür tasarımı kullanmalıdır.

ücretsiz müşteri memnuniyeti anketi örnekleri

Temel özellikler

 • Kısa ve net : Müşteri memnuniyeti anketleri gerçekten uzun sürebilir çünkü genellikle bir kuruluş müşterilerinden pek çok nokta hakkında geri bildirime ihtiyaç duyar. Bu nedenle, yalnızca işletmeler için değil, müşterilerin de kendilerini yanıtlamak zorunda hissedecekleri bir anket oluşturmak bir sanattır. Burada, SubWay sanatı çiviledi ve estetik açıdan hoş olduğu kadar hassas, kompakt bir anket ortaya çıkardı.
 • Ölçek etiketlerini tekrar etmez : SubWay, yanıtlayanların yanıtlarını nasıl yorumladıklarını belirtmek için başlık alanını kullanmıştır. Burada, 10’un çok memnun olduğunu ve 0’ın hiç tatmin edici olmayan deneyimi temsil ettiğini belirtmişlerdir. Gördüğünüz gibi, 0-10 arasında bir ölçekte çok noktalı matris ölçeği kullanan birçok soru var. Hepsi için ölçek etiketlerini tekrarlamak yerine, sadece en üstte belirtmişler.
 • Özelleştirilmiş sorular : Soruyu her müşteriyle alakalı hale getirmek için, SubWay’in soru metninde metin boruları vardır. Birçok anket aracı, çalışma zamanında bir değişkenin yerine bir metin değiştiren bu özelliği sunar. Bu nedenle, yanıtlayanlar soruyu yanıtladıklarında, anketin kendileri için özelleştirilmiş olduğunu hissederler.
 • İlgili yanıt seçenekleri : Açılır liste, oldukça olası senaryolar veya geri bildirimlerinin arkasındaki nedenler olabilecek yanıt seçeneklerine sahiptir. Hem sorular hem de cevaplar iyi ifade edilmiştir ve sektörlerine özgüdür. Bu, daha iyi kararlar almalarına ve sonuçlardan eyleme dönüştürülebilir istihbarat toplamalarına yardımcı olur.

3. Delta Airlines Müşteri deneyimi ve müşteri memnuniyetinin çok önemli olduğu bir diğer işletme Delta Airlines’dır. Daha iyi hizmetler sunabilmeleri için bu parametreleri ölçmelerine yardımcı olacak bir dizi soru sorarlar. Nike gibi Delta Airlines müşterilerinin de memnuniyetini etkileyen birçok faktör var. En çok etkileyen faktörlerden bazılarıDelta Havayolları

 • Uçuş görevlilerinin davranışları
 • İzin verilen bagaj ve bakımı
 • Koltukların rahatlığı
 • uçak içi eğlence
 • yemekler
 • Uçuş deneyimi

Bunların dışında, uçuş görevlilerinin davranışları, yolcuların uçuş deneyimi söz konusu olduğunda farklılaştırıcı olabilir. Bu nedenle Delta Airlines, yolcuları için kısa ama ayrıntılı bir uçak içi hizmet anketi oluşturdu.

delta-müşteri-memnuniyeti-anketi

Temel özellikler

 • Soru metnindeki örnekler : Delta, yolcuların soruları yanıtlamasını kolaylaştırmak için soru metninde örnekler vermiştir. Yolcuların seçeneğe karar vermelerine ve soruyu net bir şekilde anlamalarına yardımcı olur.
 • En iyiyi hedeflemek : Son soruda Delta, “Bize başka bir yorumunuz veya öneriniz var mı?” şeklinde genel bir soru sormak yerine, müşterilerinin beklentilerini karşılayıp karşılamadığı veya aşıp aşmadığı konusunda çok spesifik bir soru sormuştur. yolcular. Müşteri memnuniyetinin onlar için önemli olduğuna dair bir mesaj gönderir. Kendilerini en iyi havayolu yapmayı hedefliyorlar ve bu nedenle kendilerini en iyi yapacak belirli geri bildirim ve öneriler istiyorlar.
 • N/A seçeneği : Anketi oluşturan kişi, sorunun yolcu için geçerli olmayabileceğini anlar ve bu senaryoyu dikkate almak için cevap seçeneklerinden biri olarak N/A seçeneğini ekledi.

4. McDonald’s

mcdonalds

McDonald’s, kıtalar arasında yayılan ve her gün çok sayıda müşteriye hizmet veren bir markadır. Hizmet, işlerinin ve büyük başarısının önemli bir bileşenidir. Çevrimiçi portalları McDVoice, müşterilerin makbuzlarından anket kodunu girmelerine olanak tanır. Bu, müşterilerin anketleri doldurması ve geri bildirimlerinin önemli olduğunu müşterilerine göstermesi için uygundur. Bir anket kodu eksik olsa bile müşterilerin geri bildirim sağlayabileceğini unutmamak önemlidir.

Daha da dikkate değer olan şey, ankete katılanlara anketi doldurmak için ihtiyaç duydukları ayrıntıları nerede bulacaklarını göstermeleridir. Bu ayrıntılar, yanıtları filtrelemelerine ve verilerin daha ayrıntılı bir görünümüne sahip olmalarına yardımcı olabilir.

mcdonalds-1

macdonalds-2

 

Macdonalds-3

 

Macdonalds-4

macdonalds-4_001

Temel özellikler

 • Marka temaları : Anket şablonu onların logosunu taşır ve ayrıca marka renklerini ve temalarını takip eder. Bu, anket şablonuna yalnızca özgünlük ve güvenilirlik kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda anket yanıt oranını da artırır.
 • Basit seçim seçenekleri : Ankette, müşterilerin kolayca seçebilecekleri yanıt seçenekleri olarak onay kutuları bulunur. Bu, yanıtlayanlar için hantal değildir ve anketi doldurması uzun sürmez. Bunu yapmak zamandan tasarruf sağlar ve daha sonra daha fazla bilgi için sonuna açık uçlu bir soru ekleyebilirsiniz.
 • İlerleme gösteriyor : Hemen hemen tüm markalar müşteri memnuniyeti anketleri yapıyor. Müşterilerinizin markanız hakkında ne düşündüğünü ve hissettiğini bilmek çok önemlidir. Bu anketlerin sıklığı, kuruluşlara ve çalışma odaklarına bağlıdır. Bununla birlikte, müşteriler her gün birçok anket alır. Anketlerinizin özlü, numaralandırılmış ve bir ilerleme çubuğuna sahip olduğundan emin olun, anketi bırakmalarınızı azaltmak için çok önemlidir. Bir ilerleme çubuğuna sahip olmak, yanıtlayanların kaç soru kaldığını bilmelerini sağlar ve anket tamamlama oranlarınızı iyileştirir.

5. FedEx

Fedex

FedEx, hizmetlerini sürekli iyileştirmek için tüm müşterileriyle müşteri memnuniyeti anketleri yürütür. Anketleri, sunulan hizmetin türü, ziyaretin tarihi ve saati, işlem numarası vb. gibi ilk sorulardan tüm temel ayrıntıları alır. Katılımcılar 0-10 arasında bir puan verir, 10’u son derece memnun ve 0’dır. son derece memnuniyetsiz olmak. Müşterilerinin FedEx’i meslektaşlarına, arkadaşlarına ve ailesine yönlendirme olasılığını görmek için bir Net Destekçi Puanı (NPS) sorusu eklediklerinden emin olurlar. Bu onların NPS puanlarını hesaplamalarına ve müşterileri destekleyici, kötüleyen veya pasif olarak kovalamalarına yardımcı olur.

fedex-anket-4-1-1

fedex-anket-2-1-1

fedex-anket-5-1-1

Temel özellikler

 • Tüm bilgileri alın : Müşteri anketleri yapmak yeterli değildir; müşteri geri bildirimlerini ve endişelerini de eklemeniz gerekir. Tüm hayati bilgileri başlangıçta alarak FedEx, müşterilere kolayca ulaşabilmelerini, ayrıntıları alabilmelerini ve endişelerini giderebilmelerini sağlar. Ayrıca, belirli müşteriler için neyin işe yaradığını bilmek ve bunu diğer müşteriler için kopyalamak da işe yarar.
 • Derecelendirme ölçekleri : FedEx tarafından kullanılan derecelendirme ölçekleri, müşterilerin uygun geri bildirimleri seçmelerine yardımcı olur. FedEx, bu bilgileri kullanarak müşterilerinin hizmetlerinden ne kadar memnun olup olmadıklarını açıkça görebilir.
 • Yolculuk çubuğu : Müşteri anketi, anketin ilerlemesini gösterir ve yanıtlayanlara soruların yüzde kaçının kaldığını bildirir. Bu, yanıt verenleri yarıda kaybetmemenize yardımcı olur ve anket tamamlama oranlarını artırır.

6. Walmart

walmart

Walmart’ın birçok bölgede faaliyeti vardır, bu da çeşitli dilleri konuşan müşterileri olduğu anlamına gelir. Walmart’ın müşteri anketleriyle, müşteriler anketi yanıtlamak istedikleri dili seçebilirler. Bu, anket tamamlama oranlarını iyileştirmeye ve dürüst yanıtlar almaya kesinlikle yardımcı olur. Çok dilli anketler kullanmak insanları rahatlatır ve kesinlikle müşteri geri bildirimi toplamanın harika bir yoludur.

walmart-2

walmart-3

walmart-4

Temel özellikler

 • Çok dilli anketler: Walmart, müşteri memnuniyeti anketleri için çeşitli dilleri destekler. Bu, müşterilerinizin kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak ve görüşlerine ve geri bildirimlerine son derece değer verildiğini bilmelerini sağlamak için önemlidir.
 • Dürüst geri bildirime ilham verir: Anketlerinin dil seçenekleri vardır, logoları vardır, yanıtlanması kolaydır ve çok iyi bir yapısal akışa sahiptir. Tüm bu faktörler, yanıt verenler arasında onları dürüst ve samimi geri bildirim bırakmaya teşvik eden bir güven uyandırıyor. Bu, müşteri operasyonlarını daha da hassaslaştırmak için önemli ve değerli bilgilerin toplanmasına yardımcı olur.

7. Elma

elma

Apple, müşteri odaklılığıyla ünlüdür ve bu, ürünlerine ve hizmetlerine yansır. Dünyanın en sadık müşterilerinden bazılarına sahipler. Apple, müşteri deneyimine farklı bir mercekle bakıyor ve pazarlama ve müşteri hizmetleri girişimlerinde, Steve Jobs’un ünlü sözünü tekrarlayarak gösteriyor: “Müşteri deneyimiyle başlamanız ve teknolojiye doğru geri dönmeniz gerekiyor, tersi değil ”

elma-1

elma9

elma-11

Temel özellikler

 • En alta inin: Anket şablonunda da görebileceğiniz gibi, yanıtlayanlara çok sayıda seçenek sunmuşlardır. Bu, Apple’ın nedenleri tam olarak belirlemesine ve müşterilerin eylemlerinin nedenlerinin alt kısmına ulaşmasına yardımcı olur. Bu veriler ürün geliştirme, pazarlama kampanyaları, müşteri kaybı girişimleri vb. için kullanışlı olabilir.
 • Derecelendirme ölçekleri: Müşteri memnuniyetini ve yanıtlayanların doldurması kolay olan diğer çeşitli yönleri anlamak için derecelendirme ölçekleri kullanırlar. Ayrıca sorunların kökenine inmek için açık uçlu sorular da sağlarlar. Yanıtlayanlar, isterlerse bu ek bilgileri sağlamayı seçebilirler. Bu yorumlar, belirli müşteri sorunlarına odaklanmak ve bunları ele almak için çok önemlidir.
 • Basitlik anahtardır: Apple’ın anket tasarımı ve şablonu oldukça basittir ve dikkatinizi dağıtacak herhangi bir şeyden kaçınır. Bu, yanıtlayanların ankete odaklanmasına ve iyi anket tamamlama sonuçları elde etmesine yardımcı olur. Çok fazla renk ve tema kullanan şablonlar, dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olma eğilimindedir.

İyi müşteri memnuniyeti anketleri nasıl oluşturulur?

İstenen sonuçları veren iyi müşteri memnuniyeti anketleri oluşturmak aşağıdaki faktörlere bağlıdır.

1. Anket tasarlama

 • Kısa ve net sorular yazın : Basit çoktan seçmeli sorular ile NPS, gelişmiş tablo, bütçe ölçeği vb. gibi gelişmiş soru türlerinin bir karışımını kullanın. Katılımcılar ankette uzun metin veya çok fazla soru görürse anket tamamlama oranı düşecektir. İyi bir anket sorusu, yalnızca tek bir veri parçası ister ve içinde iç içe sorular barındırmaz. Veriler sonuçsuz kalabileceğinden metinde ‘ve’ ve ‘veya’ kullanmaktan kaçının. Önyargı, çifte olumsuzluk, karmaşık dil, varsayımsal sorular ve zor kavramlardan kaçının. 
 • Görünümü özelleştirin : Anketinizin görünümü, yanıt oranınızı etkileyebilir. Düzgün bir şekilde tasarlanmamış, eski püskü görünümlü bir anket, yanıtlayanları soruları yanıtlamaktan alıkoyacaktır. Aynı zamanda marka imajını da bozar ve dolayısıyla işinizi kaybedebilirsiniz. Böylece müşteri memnuniyeti anketiniz kartvizitiniz gibi hareket edebilir ve bu nedenle markanızın sesini ve tarzını yansıtmak için her türlü çaba gösterilmelidir. Profesyonel görünmek için logoyu, yazı tipi rengini, temayı, üstbilgiyi, altbilgiyi özelleştirin ve müşteri memnuniyeti anketinize bir logo ekleyin.
 • Anket mantığı ve programlama ekleyin : Yanıtlayanlarınızın yalnızca kendileriyle ilgili soruları görmesine izin verin. Atlama mantığı, dallara ayırma, soruları göster/gizle ve cevap seçeneklerini kullanarak onları doğru sorulara yönlendirin ve her türlü önyargıdan kaçınmak için hem soru hem de cevapların sırasını rastgele.
 • Hazır şablonlar kullanın: Anketinize hangi soruları ekleyeceğinizden emin değilseniz, hazır anket şablonlarını kullanın. Bu şablonlar uzmanlar tarafından hazırlanır ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilir. Zamandan tasarruf sağlarlar ve kullanıma hazırdırlar.

350+ Ücretsiz anket şablonu

2 . Anket dağıtın

 • Doğru platformu seçin : Anket araçları size e-posta, mobil uygulama, web sitesi, sosyal medya ve QR kodu gibi birçok dağıtım ortamı sunar. Kitlenizin nerede yanıt vereceğine bağlı olarak, bunlardan birini seçebilirsiniz. Ayrıca, müşterilerinizin size dürüst geribildirim verebilmeleri için yanıtları anonim tutabilirsiniz.
 • Doğru hedef kitleyi seçin : Doğru hedef kitleyi hedeflemek, herhangi bir anketin başarısı için çok önemlidir. Demografik açıdan uygun oranda hedef kitleyi temsil edecek doğru örneklem büyüklüğünü seçin.

3. Sonuçları analiz edin

 • Raporlar oluşturun : Yeterli yanıt aldığınızda, verileri analiz etme zamanı gelir. “Hiç memnun değilim” ile “Çok memnunum” arasında bir ölçekte alınan yanıtlardan Müşteri Memnuniyeti Puanı (CSAT) oluşturun. Farklı müşteri gruplarının nasıl yanıt verdiğine ilişkin ayrıntılı bir görünüm elde etmek için sonuçları filtreleyin. Deneyimlerinin nasıl olduğuna ve ortak bir dizi etkileyen faktör olup olmadığına dair bir fikir verir. Demografi, soru, cihaz türü, konum ve daha fazlasına dayalı veri filtreleri oluşturun. 

Düzenli olarak müşteri memnuniyeti anketleri yapın ve Trend analizi, anket karşılaştırması, kelime bulutu ve metin analizi raporu gibi raporlar oluşturun. Sonuçları geçmiş raporlarla karşılaştırın ve herhangi bir gelişme olup olmadığına bakın. Eğer öyleyse, müşteri deneyiminin arttığını ve dolayısıyla ürünlerinizden ve hizmetlerinizden memnuniyetlerinin arttığını ima eder.

 • Üçüncü taraf araçlarla entegre edin : Müşteri memnuniyeti anket sonuçlarınızın diğer kaynaklardan alınan verilerle karşılaştırıldığında nasıl olduğunu öğrenmek için anket yazılımınızı Salesforce, Microsoft Dynamics CRM, Marketo, Hubspot, Tableau ve daha fazlası gibi üçüncü taraf uygulamalarla entegre edebilirsiniz. . Ayrıca, müşteri yanıtlarına dayalı olarak pazarlama faaliyetlerinizi otomatikleştirebilirsiniz. Örneğin, sonuçların analizi, bir grup müşterinin ürün hattı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı gerçeğine işaret ediyorsa, otomatik olarak hedefli pazarlama e-postaları gönderilebilir.
 • Sonuçları dışa aktar : Sonuçları ekip ve diğer paydaşlarla paylaşmak için anket sonuçlarını .pdf, .doc ve .xls gibi yaygın olarak kullanılan biçimlerde dışa aktarın. Ayrıca web sitenize anket raporunuz için bir bağlantı ekleyebilir veya URL’yi Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

4. Harekete geçin

 • Geri bildirim döngüsünü kapatın : Bir müşteri memnuniyeti anketi yürütmenin tüm amacı, müşterilerinizin mutlu olup olmadığını bilmektir. Değilse, deneyimlerini geliştirebileceğiniz alanların neler olduğunu öğrenin. Anketten ipuçları alabilir ve iyileştirme alanları üzerinde çalışabilirsiniz. Bir Gartner raporuna göre, işletmelerin yüzde 95’i müşteri geri bildirimi topluyor, ancak yalnızca yüzde 10’u gerçekten kullanıyor. Müşterilerinizi geri bildirimlerini alarak hayal kırıklığına uğratmayın, ancak buna göre hareket etmeyin. En iyi işletmeler harekete geçtiklerinden ve bunu müşterilerine ilettiklerinden emin olurlar.