Açılır soru nedir?

Açılır soru, yanıtlayanların açılır menüde görüntülenen seçenekler listesinden bir seçenek belirlemesine olanak tanır. Açılır menü, yanıtlayan aşağı oku tıkladığında görünür. Gereksinimlere bağlı olarak, yanıtlayanların bir veya birkaç seçeneği seçmesine izin vermek için bir açılır liste yapılandırılabilir. Açılır sorular kapalı sorulardır, yani yanıtlayanların yanıt seçebilecekleri sınırlı seçenekler vardır.

Bir soru açılır listesi örneği

Katılımcıların durumlarını bir ülke listesinden seçmelerini istiyorsanız, açılır listeyi kullanabilirsiniz.

açılır soru

Açılır soruların kullanımları

Seçim yapabileceğiniz sınırlı sayıda seçeneğiniz olduğunda, her durumda bir açılır soru kullanılabilir. Katılımcılardan açılır liste olarak da bilinen bir dizi seçenek arasından seçim yapmaları istendiğinde, ankette bir açılır anket soru türü kullanılır. Açılır soru tipi aşağıdaki anketlerde kullanılabilir:

  • Ders Memnuniyeti  Anketi: Bir ders memnuniyet anketinde öğrencilerden okudukları dersin çeşitli yönleri hakkında geri bildirimde bulunmaları istenir. Örneğin ders materyalinin kalitesi, hocanın bilgisi, ders programı vb. Tüm bu parametreler her derse karşılık gelir ve bu nedenle öğrencilerden anketteki açılır bir sorudan bir ders seçmeleri istenebilir.
  • Ürün Memnuniyeti Anketi  : Bir ürün memnuniyet anketinde, müşterilere ürünü ne sıklıkla kullandıklarını sormak için bir açılır liste kullanılabilir. Cevap seçenekleri günlük, haftalık, aylık veya yıllık gibi kullanım sıklığını içerebilir.

Açılır liste türleri

  • Tek seferlik seçmeli açılır soru: Yanıtlayan, seçenekler listesinden bir yanıt seçeneği seçebilir.
  • Açılır listeden çoklu seçim sorusu: Cevaplayıcı, listeden birden fazla cevap seçeneği seçebilir.

Anketlerde açılır soru türünü kullanmanın avantajları

Açılır sorular, pazar araştırması anketlerinde en yaygın soru türlerinden biridir. İşte pazarlamacıların fark ettiği açılır sorunun faydaları.

  • Kullanımı kolay  : Açılır menünün kullanımı çok kolaydır. Tek ihtiyacınız olan soru tipi eklemek ve cevap seçeneklerini düzenlemek için sürükleyip bırakmak.
  • Cevaplama kolaylığı  : Cevap verenlerin cevap listesinden bir seçeneği tıklamaları yeterlidir.
  • Kısalık  : Bir açılır menü, bir dizi seçeneği basit bir seçenekler listesinde toplar. Menü, yalnızca yanıtlayan aşağı oku tıkladığında görünür. Ayrıca, katılımcı bir seçeneği belirlediğinde menü tekrar görünmez hale gelir. Bu, taramanın uzunluğunu azaltır ve kısa olmasını sağlar.

Anketlerinizde açılır liste nasıl kullanılır?

 Nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için açılır soru için yardım  belgesine bakın .