Motive olmuş çalışanlar bir kuruluş için bir varlıktır, bir kuruluşun başarısı ile doğru orantılıdır. Çalışan motivasyonu soyuttur, ölçülmesi zordur ve kontrol edilmesi son derece zordur, ancak doğru yapıldığında kolaylaştırılması çok kolaydır. Her şey niyet, yoğunluk ve azim ile ilgilidir.

 

Çalışan motivasyonu nedir?

Çalışan motivasyonu, bir çalışanın günlük olarak kuruluşa getirdiği coşku, enerji seviyesi, bağlılık ve yaratıcılık miktarıdır.

Motivasyon, kelimenin tam anlamıyla hareket anlamına gelen Latince “movere” kelimesinden türetilmiştir. Kitaplarda veya sözlükte okuyacağınız tüm tanımlar, motivasyonun davranış olduğu ve istenen hedeflere ve sonuçlara ulaşmak için kişinin bu davranışı kanalize etmesi gerektiği gerçeğiyle ilgilidir.

Çalışan motivasyonu, bir çalışanın kuruluşun hedeflerine bağlı olarak ne kadar bağlı hissettiği ve ne kadar yetkilendirilmiş hissettiği ile ilgilidir. Motivasyon iki türdür:

 • İçsel motivasyon
 • Dışsal motivasyon

Çalışan motivasyonu türleri

İçsel ve dışsal olmak üzere iki tür motivasyon vardır. Bir kuruluşun, çalışanların klon olmadığını, farklı özelliklere sahip bireyler olduğunu anlaması gerekir. Bu nedenle, çalışanlarınızı etkili bir şekilde motive etmek, farklı motivasyon türleri ve yolları hakkında daha derin bir anlayış edinmeye ihtiyaç duyacaktır.

Bu anlayışla çalışanlarınızı daha iyi kategorize edebilecek ve çalışan bağlılığı ve çalışan memnuniyetini artırmak için doğru motivasyon türünü uygulayabileceksiniz. Bazı çalışanlar içsel motivasyona daha iyi yanıt verirken, diğerleri dışsal motivasyona daha iyi yanıt verebilir.

İçsel motivasyon

İçsel motivasyon, bireyin içeriden motive olduğu anlamına gelir. Sonuçları kendi inanç sistemine uygun olduğu için işyerinde iyi performans gösterme arzusu vardır.

Bireyin köklü inançları genellikle en güçlü motivasyon faktörleridir. Bu tür bireyler, kabul, merak, onur, başarıya ulaşma arzusu gibi ortak nitelikler gösterirler.

Araştırmalar, övgünün içsel motivasyonu artırdığını ve çalışanların olumlu geri bildirimlerini de artırdığını göstermiştir . Ancak her şey ölçülü olarak yapılmalıdır. Bunlardan herhangi birini aşırıya kaçarsanız, bireyin motivasyonunu kaybetme olasılığı yüksektir.

Çocuklarda çok iyi gözlemleniyor ve bunu burada örnek olarak kullanıyorum, eğer çocuklar günlük olarak yapmaları beklenen küçük şeyler için fazla övülürse, motivasyon seviyeleri düşer. Şimdi bu blogu okuyorsanız, çocuk olmama ihtimaliniz yüksek, çocukları iyi içerik okumaya teşvik etmemize rağmen, bu blogu yazmanın amacı hala yetişkinlere odaklanmaktır.

Bu nedenle, bir yönetici, amir veya liderlik rolündeyseniz, lütfen geri bildiriminizde veya övgülerinizde kasıtlı olun. Güçlendirici olduğundan ve çalışanlarınızın beklentilerinizi anladığından emin olun.

Dışsal motivasyon

Dışsal motivasyon, bireyin motivasyonunun dış faktörler-ödüller ve tanınma tarafından teşvik edildiği anlamına gelir. Bazı insanlar asla içsel olarak motive olmayabilirler ve görevleri tamamlamak için sadece dış motivasyon onlarla birlikte çalışır.

Araştırmalar, dışsal ödüllerin bazen bir kişinin yeni bir beceri seti öğrenme isteğini artırabileceğini söylüyor. Bonuslar, avantajlar, ödüller vb. gibi ödüller insanları motive edebilir veya somut geri bildirim sağlayabilir.

Ancak dışsal ödüller konusunda da dikkatli olmalısınız! Her şeyin fazlası zararlı olabilir ve bir yönetici ya da süpervizör olarak, çalışanlarınızı kurumsal hedeflere ulaşmaları için ne ölçüde motive edeceğiniz konusunda net olmanız gerekir.

Çalışanları motive etmenin en iyi 10 yolu

Çalışanlarınızı işte motive etmenin yollarını arıyorsanız, işte bunu çalıştırmanın 5 basit yolu:

 1. Çalışan motivasyon anketleri: Çalışan motivasyon anketleri yapmak için çevrimiçi bir anket yazılımı veya platformu kullanın. Deneyimleri, fikirleri ve önerileri hakkında samimi ve gerçek geri bildirimde bulunmalarına izin verin. Bu, dikkat etmeniz gereken alanları belirlemenize yardımcı olacaktır.
 2. Çalışan memnuniyeti anketleri: Çalışan memnuniyeti, çalışma ortamı, altyapı, roller ve sorumluluklar gibi bir çok faktöre bağlıdır. Çalışan memnuniyeti anketleri yapmak , Yöneticilerin memnuniyetsizlik faktörlerini anlamasına ve bunlara göre hareket etmesine yardımcı olacaktır. Sık anketler, memnuniyetsizlik sorunlarının daha hızlı ele alınmasına yardımcı olacaktır.
 3. İş aferin – tanıyın! Tanınma, çalışanların motivasyon düzeylerinin artmasında büyük rol oynamaktadır. İşveren ve çalışanlar arasında sağlıklı bir bağ kurulmasına yardımcı olur. Sadece temel saygı ihtiyacımızı karşılamakla kalmaz, aynı zamanda ait olmayı da kolaylaştırır.
 4. İçsel ödüllere odaklanın:  Bazı insanların görevleri tamamlamak için ödüllere ihtiyacı olduğu doğrudur, ancak dışsal ödüller çok çabuk kaybolur. Çalışanlarınızı içeriden motive etmeye odaklanın. Hatta bazıları “evet bu güzel ama yemek yiyip kira ödememiz lazım” diyebilir… evet bu doğru, bunun için çalışanlarınızı iyi tazmin ediyorsunuz, ancak kuruluşunuz için uzun ömürlü değerler yarattığınızdan emin olun.
 5. Bürokrasi değil özerklik:  Mikro yönetim, bir yönetici olarak yapabileceğiniz en kötü şeydir. Bu sadece zaman alıcı değil, aynı zamanda gerçekten istenmeyen bir durumdur. Belirli becerilere sahip kişileri işe aldıysanız, bırakın işlerini yapsınlar, diktatör değil kolaylaştırıcı olun. İnsanlar özerkliğe değer verir, onlara işleri kabul edilebilir şekillerde yapma ve değişiklikleri görme özgürlüğü verir.
 6. Harika bir çalışma ortamı yaratın:  Hayır, Fussball, ücretsiz atıştırmalıklar veya kahve makinesi değil. Ohio State Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, çalışma ortamınız ruh halinizi ciddi şekilde etkiliyor. Bu nedenle, insanların aslında haftada 60 saat harcadıkları çalışma ortamına yatırım yapmak mantıklıdır. İyi bir atmosfer yaratmak, çalışanlarınızı motive edecektir. Sadece devam et ve yap.
 7. Vizyon sahibi olun: Vizyonla liderlik edin. Çalışanların çabalarının önemli bir şeyi yönlendirdiğini bilmeleri gerekir. Hedeflerini ve daha da önemlisi onları oraya götürecek yolu bilmeleri gerekiyor. Bir lider olarak kendi kuruluşunuzun vizyonundan yoksunsanız, onların sizin vizyonunuza sahip çıkmalarını nasıl beklersiniz? Kuruluşunuzun yol haritasını görsel olarak hatırlatın, çalışanlarınızı buna eklemeye teşvik edin. Ne kadar yenilikçi olabileceklerine şaşıracaksınız.
 8. Fikir ve öneriler isteyin, bunlara göre hareket edin:  Artık anketler yaptığınıza göre, çalışanlarınızdan geri bildirim aldınız. Ortaya koydukları fikirlerin, önerilerin, şikayetlerin zamanında incelenmesini ve ele alınmasını sağlayın.
 9. Kariyer yolu: Açıkça belirtilen roller ve sorumluluklar ile bir kariyer büyüme planına sahip olmak, çalışanlar için çok önemlidir. Odaklanmalarına ve çabalarını ulaşılabilir bir hedefe yönlendirmelerine yardımcı olur. Her çalışanla oturup şeffaf ve net bir şekilde iletilen bir kariyer planı hazırladığınızdan emin olun.
 10. Esneklik sağlayın: Tüm çalışanlar aynı değildir. Bazıları 9-5’i tercih ediyor, diğerleri pek tercih etmiyor; Bazıları işe her gün gelmeyi sever, bazıları ise pek sevmez. Bazıları için işe gidip gelmek uzun ve zorlu olabilir. Mantık çerçevesinde biraz esnekliğe izin verin ve çalışanlarınız mutlu ve motive olacaktır.

Çalışan motivasyonunun önemi nedir?

Psikologlara göre, kendini gerçekleştirme çok insani bir şeydir. Bir şeyi beslemek ve onun geliştiğini görmek temel doğamızdır, günlük hayatımızda yaptığımız çoğu şey için geçerlidir. Bu hem sosyal hem de toplumsal alanlar için geçerlidir.

çalışan motivasyonunun önemi

Motivasyon, bir insanın hayatında çok önemli bir faktör oynar. İster kendimizin, ister organizasyonumuzun performansının iyileştirilmesiyle ilgili olsun. Motive olmuş çalışanlara işlerin nasıl yapılacağının söylenmesine gerek yoktur, inisiyatif alırlar, ek sorumluluklar almaya isteklidirler, yenilikçi ve isteklidirler.

Motive olmuş çalışanlar şunları sağlar:

 • Organizasyon içinde olumlu bir atmosfer var
 • İş arkadaşları mutludur ve işte kendilerini güvende hissederler
 • Müşterilerin mutlu olduğundan emin olun
 • Her zaman meslektaşlarından daha iyi sonuçlar elde ederler

Motivasyon bu nedenle çok önemli bir faktör oynar ve çalışanların aktif kalmasını ve kuruluşlarına en iyi şekilde katkıda bulunmalarını sağlar. Ayrıca, yüksek düzeyde bir motivasyon, daha düşük bir çalışan devir hızına yol açar . Bir sonraki bölümde, çalışanlarınızı motive etmenin 5 basit yolunu öğreneceksiniz.

Herzberg’in motivasyon teorisi

Herzberg’in motivasyon teorisi veya iki faktör teorisi, bir organizasyonun işyerindeki motivasyon seviyelerini etkilemek için ayarlayabileceği iki faktör olduğunu söylüyor.

Herzberg tarafından tanımlanan iki faktör şunlardır:

1. Motive edici faktörler: Motive edici faktörlerin varlığı, çalışanları daha çok çalışmaya teşvik eder. Bunlar işyerinde bulunan faktörlerdir.

2. Hijyen faktörleri: Hijyen faktörü mevcut değilse, çalışanları işte ellerinden gelenin en iyisini yapmaktan caydırır. Hijyen faktörleri, çalışanların davranışlarını kolaylaştıran çevreleyen faktörlerdir.
İşte motive edici ve hijyen faktörüne ilişkin bazı örnekler

motive ediciler  Hijyen faktörleri 
Tanıma  Güvenlik 
Büyüme  Şirket politikaları 
Başarılar  Aylık maaş 
işin kendisi Çalışma koşulları 
Sorumluluk  yönetici/yönetici 

Burada yer alan 4 istatistik var:

1. Yüksek hijyen ve yüksek motivasyon

Bu, herhangi bir yöneticinin veya süpervizörün elde etmek isteyeceği ideal bir durumdur. Burada tüm çalışanlar mutlu bir şekilde motive olurlar ve çok az şikayetleri vardır.

2. Yüksek hijyen ve düşük motivasyon

Bu durumda, çalışanların çok az şikayeti olur, ancak aynı zamanda yüksek motivasyona sahip değildir. Bu duruma çok güzel bir örnek, çalışanlara iyi maaş verilmesi ama işin çok ilgi çekici olmamasıdır. Çalışanlar sadece maaş çeklerini toplar ve ayrılırlar.

3. Düşük hijyen ve yüksek motivasyon

Bu zor bir durum, burada çalışanlar yüksek motivasyona sahip ama aynı zamanda çok sayıda şikayetleri var. Böyle bir duruma tipik bir örnek, işin son derece ilginç olduğu ancak çalışanlara piyasa standardına göre ödeme yapılmamasıdır.

4. Düşük hijyen ve düşük motivasyon

Tahmin etmek için puan yok, açıkçası oldukça kötü bir durum. Burada ne çalışanlar motive oluyor ne de hijyen faktörleri mevcut.

Bu teori pratikte nasıl kullanılır?

1. Her şeyden önce bürokratik şirket politikalarını düzeltin ve değiştirin. İnsan Kaynaklarınızın diğer kuruluşların sunduklarıyla uyumlu olduğundan ve liderliğin beklentilerinin ne olduğunu bildiklerinden emin olun. Her ikisini de akılda tutmak, herkesin kazanacağı bir politika taslağı.

2. Yöneticilerinizin sadece patron değil, aynı zamanda mentor olduğundan emin olun. Her çalışana saygı duyulmalı ve desteklenmelidir.

3. Örgüt kültürü burada çok önemli bir rol oynar. Burada klişe yok.

4. Tazminat, ikramiye ve ikramiyelerin piyasa standartlarına uygun olduğundan emin olun. Çalışanlarınızı iyi bir şekilde tazmin etmezseniz, neden herhangi bir inisiyatif almaya ilgi göstersinler?

5. İş memnuniyetini artırmak için işlerin iyi yapılandırıldığından ve çalışanların işlerini anlamlı bulduklarından emin olun.

6. Çalışanlarınızın sorumluluklarını devredin, onlara değerli olduklarını hissettirin. Bireyselliklerine saygı gösterin, geri bildirimlerini ciddiye alın ve gerektiğinde harekete geçin.

İnsan deneyiminizi bir sonraki seviyeye taşıyın!

Liderlerinizi güçlendirin, bilinçli kararlar alın ve çalışanların katılımını sağlayın.