Çevrimiçi anketleri nasıl oluşturacağınızı biliyor musunuz? Bu makalede, tüm projeleriniz için en iyi sonuçları garanti eden etkili bir anket yürütmek için izlemeniz gereken adımları öğreneceksiniz.

Çevrimiçi anketleri doğru şekilde oluşturun:

Hedef kitlenizi veya potansiyel müşterilerinizi tanımak, işinizi bir sonraki seviyeye taşımak için yapabileceğiniz en önemli eylemlerden biridir. Bu, elbette, çevrimiçi anketler oluşturma imkanı sayesinde mümkündür.

Müşterilerinizin davranışlarını anlamaya ve hedef kitlenizin ürünlerinizden veya hizmetlerinizden ne beklediği hakkında daha fazla bilgi edinmeye başladığınızda, çevrimiçi anketler en iyi arkadaşlarınız olacaktır.

Bu bilgiler, müşteri katılımını ve müşteriyi elde tutmayı sağlamak için şu anda uyguladığınız uygulamaları iyileştirmenize ve artırmanıza olanak tanır. Ancak, çevrimiçi anketleri nasıl oluşturabilirsiniz?

Çevrimiçi anketler nasıl doğru şekilde oluşturulur?

Çevrimiçi anketler ile müşterilerinizden bilgi toplayabilecek, tüketicilerin nasıl tepki verdiğine dair veriler elde edebilecek ve pazarınızı tatmin etmek için hangi adımları izleyeceğiniz ve hangi değişiklikleri gerçekleştireceğiniz konusunda daha net bir fikre sahip olacaksınız ve çok daha fazlası.

Ürününüz için yeni bir ambalaj almayı ve tüketicilerin olumsuz tepki verdiğini hayal edebiliyor musunuz? Hangisinin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilmeleri için hedef kitlenizle yeni ambalaj tasarımları için önerileri paylaştığınız çevrimiçi bir anket oluşturarak bu tür durumlardan kaçınılabilir.

Ancak bir ankete başlamadan önce projenizi başarılı kılmanıza yardımcı olacak birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

Çevrimiçi anket oluşturma adımları

İhtiyacınız olan bilgileri toplamanıza yardımcı olacak bir anket oluşturmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

1.- Anketin amaçlarını belirleyin

Öncelikle anketinizin amaçlarını, yani yapmaya karar verme nedeninizi belirlemeliyiz. Örneğin, aşağıdakiler için bir anket yapabiliriz:

  • Bir iş kurmanın karlılığını belirleyin.
  • Pazara yeni bir ürün getirmenin fizibilitesini değerlendirin.
  • Tüketicilerimizin memnuniyet düzeyini bilmek
  • Şirketimiz veya organizasyonumuzdaki çalışma ortamının seviyesini keşfedin.

2.- Gerekli bilgileri tanımlayın

Anketimizin amaçlarını belirledikten sonra, hangi bilgileri toplayacağımızı tanımlamamız gerekir, bu, soruşturmanın amaçlarına ulaşmamızı sağlayacak bilgi olacaktır.

Örneğin: Yeni bir ürünün piyasaya sürülmesinin fizibilitesini değerlendirmek için çevrimiçi anketlerin nasıl oluşturulacağını öğrenmeye karar verdiysek, piyasaya sürmeyi planladığımız ürün türüne ilişkin tüketici zevkleri ve tercihleri ​​hakkında bilgi toplamamız gerekir.

Müşterilerimizin görüşlerini bilmek, onlardan geri bildirim almak iyi uygulama örnekleridir. Müşteri memnuniyetini sağlamak istiyorsak, onları detaylı olarak tanımalı, markamıza bağlılıklarını sağlamak için onları mutlu etmeliyiz.

3.- Anketin tasarımı

Anket tasarımı, gerekli bilgileri elde etmemizi sağlayan uygun soruların formüle edilmesinden oluşur.

Örneğin: Belirli bir ürünle ilgili olarak tüketicilerin tercihlerinin neler olduğunu bilmemiz gerekiyorsa.

Bir ankette olağan olan şey, farklı türde bilgiler elde etmemize izin vermesidir, bunun için farklı türde sorular eklemek gerekir.

Anketlerinizin çekici ve tercihen çok uzun olmayan anketler olmasına dikkat edin. Cep telefonları veya tabletler gibi diğer çevrimiçi cihazlar için erişilebilir hale getirmeyi unutmayın.

İyi tasarlanmış bir anket, yanıtlayanı dikkatli ve işbirliği yapmaya istekli tutacaktır. Kuşkusuz, hedeflerimizin iyi belirlenmiş olması, soruşturma için gereksiz sorular oluşturmaya katkıda bulunur.

4.- Çalışılacak demografik segmenti belirleyin

Bir anketin nasıl yapılacağına ilişkin bir sonraki adım, anket yapacağımız kişilerin kim olacağını ve ihtiyaç duyduğumuz bilgileri kimden alacağımızı belirlemektir.

Örneğin müşterilerimizden, genel olarak tüketicilerden, çalışanlarımızdan, ürünümüzü tüketmeyen kişilerden vb. bilgiler almamız gerekebilir.

Pazar bölümlendirmesinin ne olduğunu ve araştırmanızı uygulamanıza nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

5.- Yapılacak anket sayısını belirleyin

Örneklem büyüklüğünü tanımlamak ve çalışacağınız insan grubunun temsili sayısını bulmak için formülü kullanın. Özetle örnek formül şu şekildedir: n = (Z²pqN) / (Ne² + Z²pq)

n: Çalışmak istediğimiz (nüfus) temsili kişi sayısı ve dolayısıyla gerçekleştirmemiz gereken anket sayısı veya anket yapmamız gereken kişi sayısıdır.

N: Nüfus: Örneğin hedef kitlemiz tarafından oluşturulabilecek, inceleyeceğimiz insan grubudur.

z: Güven düzeyi: sonuçların güvenilirliğini ölçer. Olağan olan şey, %95 (1,96) veya %90 (1,65) güven düzeyi kullanmaktır. Güven düzeyi ne kadar yüksek olursa, sonuçlar o kadar doğru olur.

e: Hata derecesi: Sonuçlarda olabilecek hata yüzdesini ölçer. Normal olan, %5 veya %10’luk bir hata derecesi kullanmaktır. Hata payı ne kadar küçük olursa, sonuçlar o kadar geçerli olur.

p: Oluşma olasılığı: Olayın olma olasılığı. Olağan şey, %50’lik bir meydana gelme olasılığını kullanmaktır.

q: Olmama olasılığı: Olayın gerçekleşmeme olasılığı. En yaygın olanı, %50’lik bir gerçekleşmeme olasılığını kullanmaktır. “p” artı “q” toplamı her zaman %100 vermelidir.

Tüm bu unsurları nasıl kullanacağınızı, numune boyutunun nasıl hesaplanacağına dair makalemizde öğrenin veya isterseniz numune boyutu hesaplayıcımızı doğrudan ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

6.- Çevrimiçi anket gönderimleri nasıl oluşturulur?

Anket tasarlandıktan sonra, herhangi bir hata olup olmadığını veya bir tür değişiklik gerekip gerekmediğini görmek için bir pilot anket yapın, örneğin, iyi formüle edilmiş ve net olan sorular olmadan.

Anketinizi e-posta ile gönderebilir, ankete katılmak için promosyonlar veya teşvikler sunabilirsiniz. Bu, uygulamak istediğiniz kampanyaya bağlıdır, ancak kesinlikle ödüller yanıtlayanlar için her zaman çekicidir.

Ayrıca web sitenize bir anket bağlantısı ekleyebilir veya ankete yönlendiren bir QR kodu oluşturabilir veya bunu sosyal medyada veya blogunuzda paylaşabilirsiniz.

7.- Sonuçların sayılması ve analizi

QuestionPro ile gerçek zamanlı olarak sonuçların bir analizine sahip olacak, geleneksel anketlere göre zamandan, paradan ve emekten tasarruf edeceksiniz.

Raporlarınızı örneğin infografikler aracılığıyla oluşturabilir veya indirip paylaşabilirsiniz. Şirketinizin doğru karar vermesi için bu bilgilerin önemini göz önünde bulundurun.

8.- Sonuçlar

Sonuçlar kaydedildikten ve kodlandıktan sonra, bunları analiz etmeye ve araştırmadan sonuçlar çıkarmaya ve doğru karar vermek için bir eylem planı oluşturmaya devam ediyoruz.

Bir anket yaparken, örneğin bir çalışma ortamı anketi yaptıysanız, elde edilen sonuçların veya uygulanacak eylemlerin müşterilerle veya uygun olduğunda çalışanlarla paylaşılması gerektiğini dikkate alın.

Ankete katılanlar kendilerini değerli hissedecekleri ve fikirlerinin dikkate alındığını bilecekleri için bilgileri sosyalleştirmek size puan kazandıracaktır.

9.- Karar verme

Son olarak, anketin nasıl yapılacağı konusundaki son adım, elde edilen sonuçlara göre karar vermektir.

Örneğin, bir anket oluştururken tüketicilerde yeni ihtiyaçların, tercihlerin ve zevklerin sunulmakta olduğu sonucuna varırsak, ürünümüzü tatmin etmekten sorumlu olacak şekilde yeniden tasarlama kararını almaya devam ederiz. söz konusu ihtiyaçlar, tercihler ve zevkler.

Herhangi bir şey yapmazsak, değerli bilgiler almak için bir ankete katılmanın bir anlamı yoktur. Burada önemli olan bu verileri toplamak ve buna göre hareket etmek, sürekli iyileştirme arayışı içinde olmaktır.

Doğru araçları kullanın

Yukarıdaki tüm adımları kolay ve etkili bir şekilde yapmanızı sağlayan bir anket yazılımı var. En iyi anket yazılımını seçerken şu özellikleri göz önünde bulundurun:

  • Bu, doğru verileri toplamak ve verileri temizleme çabasını en aza indirmek için farklı türde sorular sormamıza ve doğrulama yapmamıza olanak tanır.
  • Sezgisel tasarım, kolay gezinme ve diğer araçlarla entegrasyon yeteneği
  • Verileri dışa aktarabilir ve sonuçları ekibinizle paylaşabilirsiniz.
  • kendi dilinizde dikkat

QuestionPro ile çevrimiçi anketler nasıl oluşturulur

Anket, tüketicilerin ihtiyaçlarını, zevklerini ve tercihlerini bilmek, müşteri memnuniyet düzeyini keşfetmek veya her biri için zamanında çözüm bulmak için bir çalışma ortamı anketi aracılığıyla çalışanların mutluluğunu ölçmek için bilgi ve faydalı veriler elde etmek için en çok kullanılan araçlardan biridir. durum.

QuestionPro’yu kullanarak anket oluşturmak çok basittir, zaten bir QuestionPro hesabınız varsa, başlamak için kullanıcı adınız ve şifrenizle platforma girmeniz yeterlidir, hala bir lisansınız yoksa ilk anketinizi ücretsiz olarak oluşturabilir ve platformumuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. yükümlülük.

Çeşitli konularda platformun kitaplığında bulunan çok sayıda önceden tasarlanmış anket arasından seçim yaparak başlayabilir veya sıfırdan bir anket yapmaya başlayabilirsiniz, hatta daha önce oluşturduğunuz bir anketi, örneğin Microsoft’ta içe aktarabilirsiniz. biçim. Kelime.

Anket şablonlarımızdan birini seçseniz bile, onu ihtiyaçlarınıza göre düzenleme seçeneğiniz vardır.

Sıfırdan bir anket oluştururken ilk adım projenize bir isim vermek olacaktır. Bunu yaptığınızda anketiniz oluşturulacak ve kaydedilecektir.

QuestionPro çok sezgisel bir platformdur, çeşitli işlevleri bulacağınız diğer alt menülere bölünmüş çeşitli menülere sahiptir.

anket arayüzü oluştur

Örneğin, “Düzenle” bölümünde tasarım, dil, tamamlama seçenekleri gibi anketle ilgili tüm alt menüler ve ölçüm aracını veya anketinizi doğrudan etkileyen tüm değişkenler parmaklarınızın ucunda.

“Dağıt” menüsünde, QuestionPro’nun anket dağıtım yöntemleriyle ilgili her şey mevcuttur.

“Analytics” menüsüne gelince, anketi oluşturduktan ve hangi dağıtım yöntemlerinin sizin için en iyi olduğuna karar verdikten sonra topladığınız tüm verileri görebileceksiniz.

Anket verilerini değiştirebilir, bilgileri indirebilir ve “Analytics” menüsünün “Verileri yönet” bölümünde verileri önizleyebilirsiniz.

analitik anket

“Mobil” menüsünde, QuestionPro Uygulamasını çevrimdışı anketler için kullanırken gerekli tüm değişiklikleri oluşturma olanağına sahipsiniz.

Veri toplamak için mobil cihazların kullanımından yararlanın. Mobil anketler, genellikle kısa oldukları ve çok sayıda kişiye kolayca dağıtılabildikleri için çok faydalıdır.

Anketleriniz için sorular oluşturun

Platformumuzda temelden ileri düzeye kadar farklı soru türlerine erişebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin.

Her soruyu platforma eklemeden önce, her birinin önizlemesini görmek için imlecinizi bunların üzerine getirebilirsiniz.

QuestionPro ile bir anket oluşturarak, farklı soru ailelerine erişebileceksiniz, bu da ihtiyacınız olanı bulmanızı kolaylaştıracak, örneğin “Çoklu seçim” bölümünde, “Seçmek için sorular” bulabileceksiniz. bir”, “Birkaç” yanıt seçin veya bir “Açılır Menü” sorusu kullanın.

“Grafik Derecelendirme” sorularıyla ilgileniyorsanız, “Yıldız Derecelendirmesi”, “Video Derecelendirmesi”, “Gülen Yüz – Derecelendirme”, “Beğenme / Aşağı”, “Sosyal Ağlara Gönder”, ” gibi soruları kullanabilirsiniz. Metin kaydırma çubuğu”, sayısal kaydırma çubuğu.

“Ayarlar” bölümünde, soruların her birinin yapısını değiştirebilir, görüntülenme biçimini değiştirebilir ve istediğiniz biçimi verebilirsiniz.

Sizi, anketinizi daha çekici ve yanıtlanması daha kolay hale getirmek için bulabileceğiniz çeşitli işlevleri keşfetmeye davet ediyoruz.

Her soruyu eklerken, onu düzenleme, yanıt seçenekleri ekleme ve hatta bu zorunlu soruyu sorma seçeneğini etkinleştirme veya etkinleştirme seçeneğiniz vardır, yani yanıtlayan size bir yanıt vermedikçe bir sonrakine geçemez.

Anketinizi “Çoğaltma” ve anketinizi daha akıllı hale getirmek için bir tür “Mantık” oluşturma seçeneğiniz vardır, örneğin soruları atlama, çıkarma yapma ve daha pek çok şey.

Unutmayın, anketi yanıtlayacak kişilerin nasıl göreceğini görmek için “Önizleme” bölümünde anketinizin nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

“Düzenle” bölümünde, “Tasarım” alt menüsünde, renklerden anketinizin tasarımını değiştirmek, önceden tanımlanmış renkler arasından seçim yapmak veya renkleri markanıza göre özelleştirmek için tüm unsurları bulacaksınız.

Çevrimiçi anketler tasarlayın ve oluşturun

Başlıklar, logolar ekleyin, yazı tipi türlerini, boyutunu vb. değiştirin. Ayrıca anketin tüm cihazlarda nasıl görüneceğini de düzenleyin.

Ayrıca anketinizi yazdırma veya Word, HTML gibi çeşitli formatlarda indirme seçeneğiniz olduğunu, mantığınızda kullandığınız kriterleri görme ve Anket Raporları bölümünde nasıl yapıldığını görebilmeniz için rastgele test yanıtları oluşturma seçeneğiniz olduğunu unutmayın. bakacak. Sonuçlar.

İstediğiniz dilde anket oluşturabileceğinizi, “Düzenle” menüsüne, “Diller” alt menüsüne girip kullanmanız gereken dili ekleyebileceğinizi unutmayın. Seçildikten sonra, anketinizde kullanacağınız menüleri manuel olarak ekleyin.

Uygulamaya koymak ve anket oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, QuestionPro web sitesinde ücretsiz bir hesap oluşturabilir veya platformumuzun bir demosunu talep edebilirsiniz.

Müşterilerinizi neyin tatmin ettiğini bilmek, istediğiniz başarıya ulaşmanızı sağlayabilir.