İki yönlü iletişim her zaman ilişkinin kalitesini artırır. Müşteri geri bildirim anketi, ürünleriniz ve hizmetleriniz için size güvenen kişilerin deneyimlerini, görüşlerini ve tercihlerini bilmenizi sağlar. Müşteriler bir şirketin en değerli varlıklarıdır ve bu nedenle onları dinlemek son derece önemlidir. 

Müşteri geri bildirim anketi , müşterilerin sesini sistematik bir şekilde duymanıza yardımcı olur. Çevrimiçi bir müşteri geri bildirim anketi aracılığıyla toplanan veriler, size daha iyi kararlar vermenize yardımcı olabilecek bilgiler verebilir. Doğru soruları sormak, müşterileriniz arasında kimlerin destekleyici, kötüleyen veya pasif olduğunu bilmenize yardımcı olur. Bu bilgilerin elinizin altında olması, gelecekteki talebi tahmin etmenize yardımcı olacak ve müşterilerinize istediklerini sunacaktır.

İyi bir müşteri geri bildirim anketi yazmak için ipuçları

  1. Amacı düşünün ve uygun bir başlık verin.

Geri bildirim anketi oluşturma amacının ardındaki düşünceyi biraz zaman ayırın. Okuyucuları size faydalı geri bildirimler vermeye teşvik edecek bir başlık verin. Müşteri geri bildirim anketleri genellikle e-posta yoluyla gönderilir veya bir web sitesine gömülür. Bağlantı metni anketin amacına uymuyorsa, yeterli yanıt oranı alamayabilirsiniz. Anketin ne olduğu hakkında kısa bir giriş yapın, böylece yanıtlayıp yanıtlamamaya karar verebilirler.

Aşağıda gösterilen anketin uygun bir başlığı vardır ve anketin arkasındaki amacı açıklar. Ayrıca, katılımcıların anketi tamamlamanın ne kadar süreceğini bilmelerini sağlar.

geri bildirim anketi

  1. Doğru kitleyi seçin

Bir çevrimiçi geri bildirim anketine daha fazla yanıt almanın en önemli yollarından biri , doğru insanları hedeflemektir. Müşterileriniz geri bildirim anketi davetini herhangi birine rastgele gönderdiğinizi düşünüyorsa, anketi yanıtlamanın buna değmeyebileceğini düşünme ihtimalleri vardır. İnsanlar karşılığında bir şey alacaklarını hissettiklerinde (en azından memnuniyet), harekete geçmek için kendilerini daha zorunlu hissederler.

Diyelim ki 18-25 yaş arası kadın nüfusun en sevdiği dondurma çeşidini araştırmak istiyorsanız, mail kontaklarınızı bu kriterlere göre filtrelemeniz ve sadece onlara anket linki vermeniz gerekiyor.

Ücretsiz bir hesap oluştur!

  1. Bir anket yazılımı seçin

Dijital zamanlarda, neredeyse hiç kimse geri bildirim toplamak için kağıt tabanlı bir anket kullanır. Sonuçları tasarlamak, dağıtmak ve analiz etmek için bir müşteri geri bildirim anketi yazılımı kullanabilirsiniz. Cevapları ölçülebilir ve ölçülebilir olacak şekilde sorular yazın.

“Ürünümüzü beğendiniz mi?” diye sormak yerine, “Lütfen aşağıdaki özellikler için 1-5 arası bir puan verin” veya “1-10 arası bir ölçekte, ürünümüzü arkadaşlarınıza ve ailenize önerme olasılığınız nedir?” diye sorun. ”.

İlk durumda, yanıtlayan kişi evet veya hayır yanıtını verebilir, ancak ürününüz hakkında neyi sevdiğinizi ve ürününüzü ne ölçüde beğendiğini anlayamazsınız.

Bir anket yazılımı, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli soru türleri sunar. Zamandan ve emekten tasarruf etmek için hazır bir anket şablonu veya soru kitaplığı da kullanabilirsiniz. Ayrıca müşteri geri bildirim anket yazılımı ile anket karşılaştırma, konjoint analizi, GAP analizi, TURF analizi gibi çeşitli raporlar oluşturulabilir. Müşteri geri bildirim anketine henüz başlamamış veya tamamlamamış olanlara da hatırlatma gönderebilirsiniz.

Müşteri Geri Bildirim Anketi Şablonları

Çok az anket yazılımı ayrıca yaygın olarak kullanılan iş ve pazarlama uygulamalarıyla entegre olma yeteneğine sahiptir, böylece hayatınızı kolaylaştırır.

  1. Markanızla rezonansa giren bir tema kullanın

İyi bir  geri bildirim anketi , müşterinizle yüz yüze olmayabilecek ancak müşterinin ruhu üzerinde çok fazla etkisi olabilecek bir etkileşimdir. Artık onları önemsediğinizi ilettiğinize göre, marka sesinize uygun profesyonel bir imaj oluşturduğunuzdan emin olun. Onlara markanızı hatırlatacak ve pekiştirecek uygun yazı tipleri, renkler, görseller ve logo kullanın.

  1. Güzel bir “Teşekkürler” sayfası.

Müşteri geri bildirim anketini, “Anketi tamamladığınız için teşekkür ederiz” yazan bir “Teşekkür Ederiz” notuyla sonlandırın. Değerli zamanınızı ayırdığınız ve size daha iyi hizmet vermemize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz.” Ayrıca, anketi doldurmak için ayırdıkları zaman karşılığında müşterilerinize hediye kuponları sunarak ödüllendirebilirsiniz. 

Müşteri geri bildirim anketi, doğru bir şekilde yazılırsa , eyleme geçirilebilir içgörüler toplamanın ve işinizi artırmanın akıllı bir yoludur . Sürekli olarak onlardan haber almak ve kendinizi geliştirmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için bu anketleri çeyrek veya iki ayda bir gönderin.