Anketlerinizde yıldız derecelendirmesi sorusu kullanın

 

Yıldız derecelendirmesi sorusu nedir?

Yıldız derecelendirmesi sorusu, kullanıcıların özellikleri yıldızlarla temsil edilen 5 puanlık bir ölçekte sıralamalarına olanak tanıyan bir derecelendirme sorusu türüdür. Bu 5 noktalı bir matris sorusudur, ancak bunu temsil etmek için radyo düğmeleri veya onay kutuları yerine yıldızlar kullanılır.

Yıldız derecelendirmesi sorusu, anket katılımcılarının bir ifadeyi görsel bir yıldız ölçeğinde derecelendirmesine olanak tanır. Tarama yazılımı, yıldız derecelendirmesi yanıtlarından ağırlıklı bir ortalama hesaplar.

Kullanım kolaylığı nedeniyle, birçok ankette yıldız derecelendirme soruları kullanılmaktadır. Yanıtlayanın ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında ne düşündüğüne dair hızlı bir genel bakış sağlar.

Anketlerde yıldız derecelendirmesi soruları

QuestionPro anketlerinde yıldız derecelendirmeli soru türünü kullanmak için anket oluşturucuların soru metnini eklemesi gerekir. 5 yıldızlı derecelendirmeye sahip satırlar varsayılan olarak eklenir. Satır ekleyebilir veya kaldırabilir ve satır etiketlerini düzenleyebilirsiniz. Satırların sırası tamamen rastgele veya kısmen rastgele olabilir ve satırların sırasını sabit tutar.

Anket oluşturucular, yanıtlayanlara daha iyi bir görünüm ve his vermek için alternatif satırları farklı renklerde de işaretleyebilir. Soru hakkında daha fazla bilgi sağlamak için soru hakkında ipuçları da ekleyebilirler. Bir resim simgesi veya bir metin bağlantısı şeklinde eklenebilir. Sorunun Yardım dosyasının içeriğini de özelleştirebilirsiniz.

Anketinizi göndermeden önce, nasıl göründüğüne dair bir fikir edinmek için sorunuzun önizlemesini yapın. Soruyu yanıtlamak için yanıtlayanların yanıt seçeneğini derecelendirmek istedikleri dokuzuncu yıldızı tıklamaları gerekir. Örneğin, katılımcı 5 üzerinden 4 yıldız vermek istiyorsa 4 yıldıza tıklaması gerekir. 1-3 yıldız otomatik olarak seçilecektir.

Not  : Yanıtlayanlar yalnızca tam yıldızla oy verebilirler. Bu soru için yıldız sayısını değiştiremezsiniz. Soru, yıldız derecelendirme ölçeklerinde kullanılan kriterlere dayalı 5 yıldızlı bir sorudur.

Yıldız derecelendirme sorusu örneği

Bir medya şirketinin, katılımcıların en çok hangi süper kahramanı tercih ettiğini öğrenmek için bir anket düzenlediğini varsayalım. Gelen tepkilere göre kanallarında film oynatabiliyorlar. Film yapım şirketleri, yeni projeler planlamak için anket sonuçlarını kullanabilir.

yıldız derecelendirmesi sorusu

Fisher-Price gibi şirketler de yukarıdaki gibi anketler yapabilir ve süper kahramanların popülaritesine göre oyunlar oluşturabilir.

Yıldız derecelendirmesi sorusunun faydaları

  • Etkileşim  : Yıldız derecelendirmesi, araştırmacıların daha geniş bir yanıt yelpazesini içeren soru-cevap kalıpları oluşturmasına ve ayrıca animasyon ve etkileşime olanak tanır.
  • Hızlı cevap  : Cevap verenlerin soruyu cevaplamak için sadece yıldızları tıklamaları yeterlidir.
  • Analiz kolaylığı  : Her yıldıza, sayısal verilere kolayca dönüştürülebilen ağırlıklı bir ölçek atanır. Bu nedenle, rapor oluşturmada bu tür yanıtları kullanmak kolaydır.
  • Görsel  : Yıldız derecelendirmesi soruları, normal çoktan seçmeli sorulardan farklı görünür ve geri bildirim toplamak için ilginç bir yol sağlar.

Yıldız derecelendirmesi sorusu anketinin sonuçlarının analizi

Bir yıldız derecelendirmesi sorusunun yanıtlarını, gösterge tablosunda görüntülenen bir örümcek grafiği biçiminde görüntüleyebilirsiniz. Her yanıt seçeneği için yanıt sayısını, seçeneğin ortalama puanını ve ortalama toplam puanı görebilirsiniz.

Ayrıca, kaç kişinin bir yıldıza puan verdiğini, kaç kişinin iki yıldıza puan verdiğini vb. görebilirsiniz. Raporlama panosu ayrıca her bir yanıt için her bir yanıt öğesi için karşılık gelen toplam puan yüzdelerini görüntüler.

Grafik türünü özelleştirmek için grafik türünü sütun, pasta, çubuk veya çizgi olarak değiştirin. Her cevap seçeneği için ortalama, standart sapma, standart hata gibi analizleri ve hesaplanan değerleri gösterin.

Daha fazla bilgi edinin:  Raporlar nasıl oluşturulur

Bir yıldız derecelendirmesi sorusu için analizler ve hesaplanan değerler nasıl özelleştirilir?

İstatistiksel Hesaplama Ataması  : İstatistiksel Hesaplamada
belirli bir yıldız derecelendirmesinin dikkate alınması gerekip gerekmediğini belirtin.
Daha fazla bilgi edinin:  İstatistiksel hesaplama nasıl özelleştirilir

Ölçek özelleştirme  :
Özel metriğin değerini ve ağırlıkların raporlarda görüntülenip görüntülenmeyeceğini yapılandırın.
Daha fazla bilgi edinin:  Ölçek nasıl özelleştirilir

Kayıt formunu özelleştirin  :
Aşağıdaki seçeneklerden birini seçin.

  • net promosyon puanları
  • Yukarı/aşağı puan kutusu
  • Müşteri Memnuniyet Puanları

Daha fazla bilgi edinin:  Kayıt formu nasıl özelleştirilir?

Yıldız derecelendirme soru türü nasıl ayarlanır?

Yıldız derecelendirmesi yardım dosyamızla bu özelliği nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı öğrenin.