Müşteri geri bildirimi, herhangi bir markanın başarılı olması için hayati önem taşır. Kuruluşların müşteri girişimlerinin ne kadar iyi performans gösterdiğini, müşteri deneyimini iyileştirmek, yeni tüketici stratejileri tasarlamak, müşteri sadakatini artırmak ve müşteri memnuniyetini yükseltmek için hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini bilmesini sağlar .

Müşteri anket programı nedir?

Müşteri geri bildirimi toplamak için müşteri anketlerini kullanmak çoğu kuruluş tarafından tercih edilir. Bu anketler, bir satın alma yapıldıktan hemen sonra veya yılda bir, iki yılda bir vb. yapılabilir. Bu, tamamen çalışmanızın odağına ve neyi başarmayı umduğunuza bağlıdır. İyi hazırlanmış bir anket programı, iş performansını, geliri ve müşteri deneyimini iyileştirmede büyük ölçüde yardımcı olabilir . Şimdi verimli bir tüketici anketi programının nasıl oluşturulacağına bakalım.

Mükemmel bir müşteri anket programı oluşturmak için bir çerçeve

Artık bir tüketici anket programına sahip olmanın önemini bildiğimize göre, bir tane oluşturmaya nasıl devam edebileceğinize bir göz atalım. Bir müşteri anket programı oluşturmaya başlarken bu yedi adımı veya öğeyi unutmayın.

1. Müşteri anketlerinizi kısa ve basit tutun

Anket yanıtlayıcılarınız için anket alma deneyimini kolay ve hızlı hale getirmek için çevrimiçi tüketici anketlerinizi tasarlayın. Çok sayıda açık uçlu metin sorusu içeren uzun anketler büyük bir hayır! Bunu yaparsanız, düşük anket tamamlama ve yanıt oranlarına sahip olmaya hazırlanın. İdeal bir müşteri anketi hiçbir zaman on soruyu geçmemeli ve maksimum açık uçlu soru sayısı 2’den fazla olmamalıdır. Bu ürün, hizmet ve markalara göre farklılık gösterse de, bu oranı hatırlamak anketlerinize maksimum yanıt almanıza yardımcı olacaktır. .

2. Anketlerinizi gömme

QuestionPro gibi anket platformları, anketleri veya en azından davetteki ilk soruyu yerleştirmek için araçta bir seçenek sunar. İnsanlar anketleri yanıtlamak için diğer web sitelerine veya platformlara gitmek zorunda kalmamayı tercih ediyor. Anketlerinizi yerleştirebilirseniz, bu, anket tamamlama oranlarınızı artıracaktır. İlk soruyu yanıtlayanların tüm anketi bitirme olasılıkları daha yüksektir. Anketlerinizi gömmek, aynı zamanda, özgünlük ve güvenlikle ilgili tüm müşteri endişelerini de ortadan kaldırır.

3. Anketlerinizi özelleştirin

Çevrimiçi tüketici anketlerinizi markanızın renklerine, temalarına, diline ve logosuna uyacak şekilde özelleştirmek iyidir. Bu tür anketler, marka hatırlaması nedeniyle daha iyi tamamlanma oranlarına sahiptir ve müşteriler bunlara kolayca güvenir. Anketlerinizi özelleştirmenin bir diğer kritik yararı da, bölümlere ayrılmış verilerinize çeşitli sürümler göndermektir. Bu tür A/B testlerinin sonuçlarını gelecekteki anketler için kullanabilirsiniz.

4. Davetlerinizi özel yapın

Müşteri anketleri gönderirken , bunları kişiselleştirdiğinizden ve açılma oranlarını artırmak için iyi bir tasarıma ve içeriğe sahip olduğunuzdan emin olun. E-postanızı açacak olan yanıtlayıcılar, anketlerinizi yanıtlayacaktır. Bunun gerçekleşmesi için, onların dikkatini çekmeniz ve anketlerinizi yanıtlamaları için onlara bir neden vermeniz gerekir.

5. Anında harekete geçin

Müşteriler, anketlerinize dürüst ve samimi bilgiler sağlayacaktır. Bu bilgilere göre hareket etmeniz ve müşteri girişimlerinizde hızlı değişiklikler yapmanız gerekir. Çoğu kuruluş, anketler yapmaktan suçludur, ancak müşteri süreçlerini tanımlamak ve iyileştirmek için müşteri geri bildirimlerini kullanmamaktadır. Müşteri anketi geri bildirimlerinde boş boş oturmak, anket yapmamaktan daha kötüdür. Tüketici geri bildirimlerini ne kadar erken kullanırsanız, markanızı o kadar çok müşteri takdir edecektir. Müşteri geri bildirimlerini, aciliyete ve ele alma veya ele alma kolaylığına bağlı olarak her zaman üç kategoride toplayabilirsiniz. Yanıt vermek ve boşlukları kapatmak için gerekli desteğe ve araçlara sahip olduğunuzdan emin olun.

6. Daha derin içgörüler için filtreleyin

Anket sonuçlarınızı filtrelemek, müşteri girişimlerinizi daha iyi planlamanıza ve işinizi geliştirmenize yardımcı olacak bilgiler verecektir. Müşterileriniz benzersizdir; farklı bölgelere aittirler; farklı zevkleri ve çok daha fazlası var. Bu bilgileri kalıpları ortaya çıkarmak ve kendi yararınıza kullanmak için kullanın. CX süreçlerinizi yönetmek için QuestionPro CX’i kullanmak harika bir fikir. Özel içgörüler edinin ve istisna deneyimleri sunmak için kullanın. Kuruluşunuzun ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini görmek için daha fazlası için deneme sürümünü deneyebilirsiniz.

7. Anketlerinizi doğru planlayın

Bu sadece haftanın saati ve günü ile ilgili değildir. Bunun son derece önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Anketleri yanlış zamanda gönderirseniz, size beklediğiniz miktarda yanıt almayacak veya almayacak.

Her anket döngüsünde yeni bilgilere sahip olmak için verilerinizi bölümlere ayırmayı ve toplu halde göndermeyi unutmayın. Bu aynı zamanda, derinlemesine içgörüler için anketlerinizi daha iyi analiz etmenize yardımcı olacaktır.

Bunlar, anketlerimizi başarıyla yürütmemize yardımcı olan en önemli 7 ipucudur. Bunların çoğu, QuestionPro CX platformumuz aracılığıyla yönetilebilir . Kendiniz görmek için deneme sürümünü deneyebilirsiniz.

QuestionPro, mevcut en gelişmiş müşteri deneyimi araçlarından bazılarını sunar.  Bugün QuestionPro CX yazılımını kullanarak müşterilerinizin düşünceleri ve duyguları hakkında değerli bilgiler edinin  .