Çalışanlar işlerinden memnun olduklarında ve kariyerlerinde doğru yerde olduklarını hissettiklerinde, daha iyi performans göstermeleri ve bir şirkette daha uzun süre görev yapmaları daha olasıdır, bu nedenle bağlılıklarını ölçmek önemlidir. Bu makale, iş tatmininin ne olduğunu ve herhangi bir işletmenin başarısı için neden çok önemli olduğunu açıklayacaktır.

İş tatmini nedir?

İş tatmini şu anlama gelir: çalışanların işleriyle ilgili genel duyguları; kişinin çalışma alanı ve çevresindeki performansla ilgili iyilik ve mutluluk halidir. Bir şirkette üretkenliğin mükemmel bir belirleyicisi olabilir; araya giren bazı faktörler, işbirlikçinin işteki, liderler ve meslektaşlarla olan tutumu ve kariyer beklentileridir.

İş tatmini neden önemlidir?

Çalışanlar bir kuruluşun bir numaralı kaynağıdır ve onları tatmin etmek ve yerine getirmek, bir şirketin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok yönden güçlendirilmesine yardımcı olur:

  • Cironun Önlenmesi – Doğru becerilere sahip yeterli sayıda insana sahip olmak, iş planlarını ve hedeflerini gerçekleştirmek için çok önemlidir. Memnun çalışanların işten ayrılma olasılığı daha düşüktür ve daha iyi performans gösterme olasılığı daha yüksektir.
  • Sadakat ve artan kar – Çalışanlar şirketin kendi çıkarlarını en iyi şekilde düşündüğünü hissettiklerinde, genellikle misyonunu desteklerler ve kendilerini tatmin hissettikleri bir şirkette kalmak için rekabetçi şirketlerden gelen teklifleri geri çevirme olasılıkları daha yüksektir, bu da daha yüksek satışlara, daha düşük maliyetlere ve daha düşük maliyetlere yol açabilir. daha iyi bir sonuç.
  • İşbirliğini geliştirmek – Şirketin kültürü sağlıklı ve dengeliyse, çalışanların işyerlerinde daha rahat olmaları ve işbirliği yapmaya daha istekli olmaları daha olasıdır.

İş tatmini bileşenleri

İş tatminine ulaşmanın tarifi kişiden kişiye değişecektir. Ancak, aşağıdakiler gibi tüm şirketler için aynı olan bileşenler vardır:

  • Ödeme ve menfaatler

İş doyumunun en önemli faktörlerinden biri maaş ve yan haklardır. İyi bir maaşı ve teşvikleri olan bir çalışan, şirketini seviyorsa ve onun rolüne maaşın ötesinde bir değer kattığını düşünüyorsa, muhtemelen daha yüksek bir maaşı reddedecektir.

  • İş güvenliği

İyi bir iş güvenliğine sahip olmak insanları işlerinde daha mutlu kılar, kimse yakın geleceğin ne getireceği konusunda endişelenmekten hoşlanmaz. Memnun bir çalışan için, uzun vadeli hedeflere doğru çalışmak ve şirket içinde daha büyük bir topluluk ve amaç duygusu hissetmek mümkündür.

  • Tanıma

Herkes iş yerinde saygı duyulduğunu ve tanındığını hissedebilir. Çalışanların sıkı çalışmalarının ödüllendirilmesi, onları kendileri ve şirket için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya devam etmeye teşvik eder.

  • kariyer gelişimi

Herkes yaptığı işten sonsuza kadar memnun kalmaz, kariyerlerinde her zaman gelişme ve ilerleme arayanlar vardır. Kariyer gelişimi, bir kişinin şirket içindeki kariyeri boyunca hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için gerekli becerileri kazanmakla ilgilidir.

İş tatmini nasıl artırılır

Birinin iş yerinde mutlu, rahat, değerli ve motive hissetmesini nasıl sağlayabiliriz? Anahtar, çalışan deneyimine odaklanan bir şirket içi şirket kültürü yaratmaktır. Büyük şirketler, kültürlerinin bugün nerede olduğunu ve onu nasıl geliştireceklerini anlamak için her zaman mevcut verileri kullanır.

Bunu yapmak için doğru teknolojiye ihtiyacınız var. Çalışan bağlılığı anketleri aracılığıyla toplanan bilgiler, daha güçlü bir kültür ve daha iyi bir iş kurmanıza yardımcı olacaktır.

Çalışan bağlılığı anketi yapmak, çalışanların büyümesi ve gelişmesi için yapıcı ve eyleme geçirilebilir içgörüler sağlamanın en etkili yollarından biridir. Çalışanlarınızdan nasıl sürekli geri bildirim alacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin ve aşağıdakilerle kuruluşunuzda olumlu bir etki yaratmak için harekete geçmeye başlayın. QuestionPro İş Gücü.

DEMO REZERVASYONU