Hasta Memnuniyeti Anketi Nedir?

Hasta memnuniyeti anketi, sağlık hizmeti sağlayıcısının kalitesi ve bakımından memnuniyetlerini ölçmek için hastalardan geri bildirim toplamak için kullanılan bir dizi sorudur. Hasta memnuniyeti anketi anketi, tıbbi kurumların sağlanan bakımın düzeyini ve hizmetteki tuzakları anlamalarına yardımcı olan hasta bakımı genelinde temel ölçütleri belirlemeye yardımcı olur.

Hasta memnuniyetinin ölçülmesi gereken altı temel ölçüt şunlardır:

 • Tıbbi bakımın kalitesi
 • Tıp uzmanları tarafından sergilenen kişilerarası beceriler
 • Bakım sağlayıcı ve hasta arasındaki şeffaflık ve iletişim
 • Bakımın finansal yönleri
 • Doktorlara ve diğer tıp uzmanlarına erişim
 • Bakımın erişilebilirliği

Hasta memnuniyeti anketi, elektronik tıbbi kayıt (EMR) veya elektronik sağlık kaydı (EHR) sırasında herhangi bir zamanda uygulanabilir. Anketin mobil, fiziksel kopyaları, web sitesi, POS cihazı, bekleme odalarındaki bilgisayarlar veya başka herhangi bir ortam aracılığıyla tamamlanabilir.

Hasta memnuniyeti anketine iki örnek,   bir tıbbi tesise veya hastaneye giren bir travma hastasının ilk değerlendirmesinin ve yönetiminin yapıldığı birincil travma anketidir . Hasta memnuniyeti anketinin ikinci örneği,  ikincil bir travma anketidir . Birincil travma anketinde gözden kaçırılan diğer önemli ancak yaşamı tehdit edici olmayan veya diğer yaralanmaların varlığını belirlemek için yürütülen derinlemesine bir anket şablonudur. Bu örnek anket şablonlarının her ikisi de bir hastanın travmalarının bir hastanede veya tıbbi tesiste nasıl ele alındığına ilişkin memnuniyeti hakkında veri toplar.

2020’de COVID-19 pandemisinden 40 milyondan fazla insan etkilenirken, çok sayıda insan hastaneye kaldırıldı. Hem devlet hem de özel sağlık kuruluşları COVID-19 hastalarını tedavi ediyor. Hasta deneyimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki şablonu kullanabilirler.

Ücretsiz hasta memnuniyeti anketi şablonu

Personelinizin sağlıklı ve güvende olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki hazır anketi kullanarak koronavirüs bulaşmadıklarından emin olabilirsiniz.

Ücretsiz COVID-19 anket şablonu

Örnek hasta memnuniyet anketi soruları

Herhangi bir hasta memnuniyet anketi anketi, etkili geri bildirim toplama için mutlaka birkaç önemli soruyu kapsamalıdır. Bu örnek anket, yetkililer tarafından istenen detaylara göre özelleştirilebilir. Hasta memnuniyeti anketinizin kaçınılmaz olarak bir parçası olması gereken en önemli beş soru şunlardır:

 • Tıbbi bakım tesisimizle ilgili tüm deneyiminize dayanarak, bizi bir arkadaşınıza veya meslektaşınıza önerme olasılığınız nedir?

Sağlık hizmetleri zaman içinde kapsamlı bir endüstriye dönüşmüştür. Doktor ziyareti söz konusu olduğunda, güven çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle, tüm endüstriler arasında sağlık hizmetleri, aldıkları bakıma ve bunun sağladığı memnuniyete dayalı olarak diğer eski veya mevcut hastaların tavsiyelerine büyük ölçüde bağımlıdır. Bunun gibi bir  Net Destekçi Puanı  sorusu eklemek, bunun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir . hastaneniz önemli bir süre içinde mevcut hastalarınızdan ve onların arkadaşlarından/meslektaşlarından/ailelerinden daha fazla iş alacaktır.

 • Randevu alırken herhangi bir sorun yaşadınız mı?

Zamanında randevu almanın hastalar üzerindeki etkisi inanılmazdır çünkü onlar hastadırlar veya bazı rahatsızlıkları vardır ve bu nedenle bekletilmemelidir. Hastanın elde tutulmasında ve aynı sağlık kuruluşuna veya doktora tekrar gitmesinde önemli bir etkisi vardır. Bu soruyu hasta memnuniyeti anketine dahil ederek, randevuların zamanında atanması hakkında bilgi toplayabilir ve süreçte hastaların memnuniyetini artıracak iyileştirmeler yapabilirsiniz.

 • Personelimizin profesyonelliğini nasıl değerlendirirsiniz? 

Hemşirelerin/doktorların bakımı ve yönetim ve yardımcı personelin profesyonelliği hasta memnuniyetini etkiler. Personelinizin nazik ve profesyonel olup olmadığını ve hastaya uygun yardımın sağlanıp sağlanmadığını öğrenmek için bu soruyu sorun.

 • Şu anda bir sağlık sigortası planı kapsamında mısınız?

Pahalı ve sağlık sigortası kapsamında olan bazı hastalıklar vardır. Aksiliklerin olduğu durumlar olduğu ve hastane aleyhine yasal suçlamalar yapıldığı için, her hastanın bilgisi kritik öneme sahiptir ve bu da öyle. Hastaların bir sigorta planına sahip olup olmadığı hakkında bilgi toplamak için bir  sağlık sigortası anket şablonu  kullanılabilir.

Ücretsiz bir hesap oluştur

Bazı özel hasta memnuniyeti anket soruları nelerdir?

Doğası ve operasyon ölçeği nedeniyle, sağlık endüstrisi birçok farklı bakım sağlayıcı düğümüne sahiptir. Çeşitli kilometre taşlarında zamanında geri bildirim toplanmalıdır. Ancak sorular her tıbbi bakım türünden farklılık gösterecektir. En önemli tıbbi bakım tesisleri için bazı anket soruları şunlardır:

hastaneler

 • Geçirdiğiniz araştırmacı tanı sürecini nasıl değerlendirirsiniz?

Hastalar sıklıkla hastanelere lokalize ağrı ile girerler ve ağrıyı ve diğer semptomları tıbbi bakım uzmanlarına nasıl açıklayacaklarını bilemezler. Tıbbi bakım uzmanlarının hasta öyküsü, aile öyküsü, testler yapma ve gerekli ilaçları sağlama karışımı ile bir araştırma teşhisi yapması bilgi ve öngörü gerektirir. Tıbbi  muayene hizmetleri şablonu  , bakım sağlamaya yönelik bu tanılama sürecinde hastanın deneyimine ilişkin fikir verecektir.

 • Bu hastanedeki farklı tıbbi bakım uzmanlarından ne sıklıkla çelişkili bilgiler aldınız?

Mevcut personelinizin kapasitesini anlamanın en önemli ölçütlerinden biri, bir hastanın farklı tıbbi bakım uzmanlarından kaç kez çelişkili bilgiler aldığını haritalamaktır. Bilgiyi yaymak ve gerekirse iş başında eğitim yapmak için bir sürecin uygulamaya konulmasına yardımcı olacaktır.

 • Bölgenizdeki mevcut hastaneler tarafından sağlanan bakım arasındaki fark nedir?

Hastaneler her zaman tüm hastalarına yüksek kaliteli tedavi sağlamalıdır. Bölgenizdeki diğer hastanelerin en iyi uygulamalarını uygularken güçlü yönlerinizi geliştirmeniz de önemlidir. Sağlık  hizmeti görüş anketi şablonu  , yerelleştirilmiş meslektaşlarınıza karşı nasıl bir duruş sergilediğinize dair hızlı bir anlık görüntü sağlayabilir.

 • Katkı paylarınız ve madeni para sigortalarınız hastane tarafından Medicare ve Medicaid arasında doğru bir şekilde bölündü mü?

Medicare ve Medicaid kapsamında olmak kişisel bir tercih değil, federal bir görevdir. Dolayısıyla, hastalara teminatları hakkında duyarsız sorular sorulursa ve yanlış fatura kesilirse, bu hastaları uzaklaştırır. Bir  sağlık bakım esenliği anketi yürütmek  , yaşlılar ve imkanları kısıtlı olanlar için hizmetleri kolaylaştırmaya yardımcı olur. 

Kendi çevrimiçi anketlerinizi oluşturmaya başlayın!

Çevrimiçi yazılımımıza dünyanın en büyük markalarından bazıları güveniyor ve ömür boyu saklayabileceğiniz ÜCRETSİZ bir planımız var 😉

Birinci Basamak Sağlayıcıları

 • Bir kadın olarak jinekologla konuşurken kendinizi rahat hissettiniz mi?

Birçok kadın, birçok nedenden dolayı gergin oldukları için bir jinekolog ziyareti konusunda şüphecidir. Bir kadın sağlık hizmeti anketi aracılığıyla  , birinin ziyaret etme veya sorunlarını tartışma konusunda ne kadar rahat olduğuna ilişkin geri bildirim toplamak  , empati kurmayı ve hastayı rahatlatmayı kolaylaştırabilir.

 • Birinci basamak hekiminiz hızlı teşhis koyabiliyor ve ilaç yazabiliyor mu?

Birisi hasta olduğunda, ilk içgüdü hastaneye değil, birinci basamak hekimine gitmektir. Çoğu zaman, bu gerekli olan tek tıbbi bakımdır, ancak birinci basamak yetersizse bir hasta ikinci bakıma erişmeye zorlanabilir. Doktor  uygulamaları anketi şablonu  , hasta bir kişi için ilk temas noktası olarak sağlanan bakım hakkında geri bildirim almak için kullanılabilir.

İkincil Bakım Sağlayıcıları

 • Eczane personeli, sağlık sağlayıcınızı faturalandırdı ve ilaçlarınız için sizden doğru muafiyeti aldı mı?

Uygun Bakım Yasası’ndan (ACA) sonra  , sağlık sigortası artık daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Ödeyen ekosistemin doğası gereği, sağlık planları eyalet, federal ve özel sektöre göre değişiklik gösterir ve bu nedenle kesintiler değişir. ACA’nın yerini alan Trumpcare ile   eczaneler gibi satış noktası tıbbi sağlık sağlayıcıları hasta hakkını faturalandırmalı ve doğru indirimleri toplamalıdır.

 • Ayakta tedavi personeli tıbbi bakım talebinize hızlı yanıt verdi mi?

Hızlı müdahale eden sağlık personeli, sağlık sektöründeki en önemli tıbbi bakım sağlayıcılarından biridir. Bir hastanın tam olarak iyileşmesi için zamanında ve etkili tıbbi tedavi şarttır. Her bir acil durum çağrısının zamanlaması ve etkinliği hakkında geri bildirim toplamak, hizmetleri kolaylaştırmak ve daha da etkili olmak için önemlidir.

 • Yılda ne sıklıkla diş hekimine gidersiniz?

Hastalar genellikle diş hijyeni konusunda daha az bilgi sahibi oldukları ve dişçi koltuğunda olmanın travması nedeniyle diş hekimlerini ziyaret etmekte tereddüt etmektedirler. Ağız sağlığı anketi şablonunu kullanarak geri bildirim toplamak,   hastaların diş hekimleriyle ne kadar rahat olduklarını ve bunun nasıl artırılabileceğini ölçmek için önemli bir ölçüt olabilir.

Özel Tıbbi Bakım

 • Personel bağımlılığınıza karşı duyarlı mıydı?

Zaman zaman, bağımlılıktan kurtulma merkezlerindeki hastalar orada olmak istemezler. Bağımlılığa duyarlı olmak ve ondan kurtulmak çok fazla zihinsel cesaret ve sıkı çalışma gerektirir. Bağımlılıkla mücadele merkezi çalışanları, hastaların bağımlılıklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için yöntemlerinin ne kadar rahat olduğunu ve metodolojilerinin ne kadar etkili olduğunu takip etmelidir. 

 • Psikiyatrist hastalığınızı doğru teşhis edip zamanında danışmanlık verdi mi?

Akıl sağlığı, en çok göz ardı edilen rahatsızlıklardan biridir ve daha az görünür semptom olduğu için teşhis edilmesi en zor olanlardan biridir. Teşhisi ve danışmanlığı daha da zorlaştırır. Bir ruh sağlığı anketi şablonu kullanarak geri bildirim toplamak   , bir psikiyatrist için çok önemlidir çünkü bu onların işlerinde daha da etkili olmalarına yardımcı olur.

 • Doğum evi doğum sonrası iyi bakım sağladı mı?

Bir çocuğun doğumu, bir anne ve aile için en çok beklenen zamanlardan biridir. Bu nedenle, doğum sürecinin her yönü birinci sınıf olmalı ve anne ve çocuğu tıbbi komplikasyonlar olmadan rahat ettirmelidir. Annelerden ve ailelerden geri bildirim toplamak, sağlanan bakımın kalitesi hakkında iyi bir fikir verir.

 • Radyoloji merkezi aynı gün tarama raporlarını sağladı mı?

Sağlık planları bir hastanenin radyoloji laboratuvarını kapsamadığı için insanlar bazen bağımsız radyoloji merkezlerini ziyaret eder. Bu, harici bir radyoloji merkezinin teşhis veya sağlık iyileştirme stoklarını alma süresini uzattığı anlamına gelir. Hasta memnuniyet düzeyini iyileştirmek için rapor alma süresini azaltır ve radyoloji merkezinin süreçleri sürekli olarak düzene sokmak için çalışması gerekir.

Genişletilmiş Tıbbi Bakım Kuruluşları

 • Genişletilmiş tıbbi bakım tesisi, toplum içinde yaşamaya geri dönme konusunda size yardımcı girdiler sağladı mı?

Genişletilmiş bir tıbbi bakım tesisinde bulunan ve yıllar sonra topluma dönen insanlar, uzun bir süre sonra kendi başlarına yaşamanın nasıl olacağının farkında değiller. Genişletilmiş tıbbi bakım tesisindeki danışmanlar, yaşaması için kılavuzlar sağlamalı ve hastayı toplum içinde yaşamaya geri döndüklerinde yapılması gereken şeyler konusunda bilgilendirmelidir.

 • Son 12 ayda sağlık personeli tarafından size sağlanan deneyimi değerlendirin?

Birçok hasta, belirli rahatsızlıklar, zihinsel sağlık, sürekli bakım gerektiren vb. nedenlerle uzun bir tıbbi bakım tesisinde kalmak zorundadır. Sağlanan bakım, neyin yanlış gittiği ve neyin iyi yapıldığı konusundaki algıları hakkında geri bildirim toplamak, sağlam ve düzenli bir bakım oluşturmaya yardımcı olur. deneyimi sağlamak.

Veteriner hekim

 • Veterinerin evcil hayvanınızın rahatsızlığını teşhis etmesi ne kadar sürdü?

Hayvanlarda neyin yanlış olduğunu teşhis etmek daha zordur çünkü semptomlar hızlı bir şekilde doğrulanamaz. Bu nedenle, doğru bir zamanında teşhis, evcil hayvanın sağlığı için çok daha önemli hale gelir. Bir  veteriner anketi  yapmak, evcil hayvan sahibinden tedavi süreci hakkında nesnel, eyleme geçirilebilir geri bildirim toplamaya yardımcı olur. 

Hasta memnuniyeti anketini nasıl oluşturabilirsiniz?

Bir hasta memnuniyeti anketinin, daha fazla sayıda yanıt alınmasına yardımcı olacak doğru soruları içermesi gerekir. Ayrıca bütüncül olmalı ve bir hastanın tıbbi bakımının tüm temas noktalarını kapsamalı, aynı zamanda yanıtlanması kolay olmalı ve açık uçlu anket soruları ile diğer soru türlerinin bir karışımı olmalıdır. Ayrıca sorunlu alanların haritasını çıkarmak ve müşterilerinizden, yani hastalardan sorunun kapsamını ve üzerinde çalışılabilecek alanları anlamak da yararlıdır. 

Neden bir hasta memnuniyet anketi yapmalısınız?

Çoğu durumda, bir tıbbi tesisin işleyişinin belirli yönleri, nadiren hasta geri bildirimi toplanması ve hastaların konsültasyon ve tedavi için yararlanırken karşılaştıkları sorunlarla ilgili tam bilgi eksikliği nedeniyle ele alınmamaktadır. Hasta memnuniyeti anketlerinin, hastaların deneyimlerine dayalı olarak dürüst geri bildirim sağlamaları için etkili bir platform sağladığı yerdir. Periyodik hasta memnuniyeti anketleri yürütmenin hasta ziyaretçilerinizi korumak ve büyütmek için neden kritik olduğuna bakalım. Hasta memnuniyeti anketi yapmanız için beş neden vardır.

 • Bir hastanın yolculuğunu haritalayın ve takip edin:  Bir tıp enstitüsünün, sağlanan bakıma dayalı olarak hastalarının memnuniyetini izlemesi gerekir. Sağlık personeli ve genel olarak kurumunuz ile önemli etkileşimin her noktasında etkin hasta bakımı sağlamak için, yolculuklarının çeşitli yönlerinde hasta memnuniyeti anketleri yapılması her zaman tavsiye edilir. Memnuniyetin düşük olduğu noktaları takip etmenizi ve düzeltmenizi sağlar.
 • Hasta bağlılığı hakkında veri toplayın:  Bir Net Destekçi Skoru sorusu dahil: “Tıbbi tesisimizle ilgili tüm deneyiminizi göz önünde bulundurarak, bizi bir arkadaşınıza veya meslektaşınıza önerme olasılığınız nedir?” – her hasta tedavileri bittikten sonra arkadaşları ve meslektaşlarıyla deneyimleri hakkında konuşacağı için hastalarınızın ne kadar sadık olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Yanıtlarına göre hastalar üç kategoriye ayrılacaktır: Destekleyenler (9-10), Pasifler (7-8) ve Kötüleyenler (0-6).
 • Çoğu durumda, hastalar kötü bir deneyim (yani kötüleyenler) veya hoş bir deneyim (yani destekçiler) yaşadıysa, arkadaş ve meslektaşları ağları içinde bu deneyim hakkında konuşacaklar. Korkunç bir deneyim tesisinizin itibarına zarar verirken, hoş bir deneyim olumlu bir itibar oluşturmaya yardımcı olacaktır.
 • Hastane yetkilileri, her hasta yolculuğu temas noktasında veya tedavilerinin sonuna doğru Net Destekçi Puanlarını hesaplamalıdır. Olumsuz hastaların sorunlarının ele alınmasını, pasifleri destekleyicilere dönüştürmek için çaba gösterilmesini ve destekleyicilerin her tedavi deneyiminden memnun kalmasını sağlar.
 • Personel tarafından yapılan her türlü kötü muameleyi bildirin:  Hasta memnuniyeti anketi şablonu, hastalara hastane personelinin herhangi bir kötü muamelesi hakkında konuşmaları ve yönetimin dikkatine sunmaları için bir ortam sağlayarak şeffaflığı destekler. Yönetim ekibi, bu personeli işten çıkarmak veya tıbbi tesisi ziyaret eden her hastaya karşı saygılı olmaları için onları eğitmek için bir adım atabilir.
 • Etkili hasta bakımı:  Bir hasta memnuniyeti anketi yaparak, sağlık kurumları hasta talepleri ile bunların hükümleri arasındaki boşluğu analiz edebilir. Tıbbi tesisler, belirlenen boşluğu kapatmak için kullanılabilecek operasyonel verimliliklerinin görünürlüğünü artırabilir.
 • Her sektör müşteri odaklı hale geldi ve sağlık sektörü de farklı değil. Bir tıp kurumunun faaliyetlerinde iyileştirilmesi gereken çok sayıda alan vardır ve bu, müşterilerden öğrenmenin doğrudan etkili olduğu yerdir. Hastaneniz veya sağlık kuruluşunuz, hasta düşünce ve görüşlerinde meydana gelen evrime göre gelişmeye devam etmek için hastalara nasıl daha iyi hizmet edebileceğinize dair sorular içerebilir.
 • Hastalara zamanında hizmet sunun:  10 tıp yetkilisinden 8’i tüm hastalarına tam olarak kendi randevularında gittiklerine inanıyordu. Oysa hastaların neredeyse %50’si aksini düşünüyor – kesin randevu saatinde asla aranmıyorlar.
 • Hijyen seviyeleri hakkında bilgi edinin:  Bir hastanenin hijyen seviyeleri, ne kadar bakımlı olduğunu yansıtır. Temiz ve hijyenik imkanları olan bir hastaneye gitmeyi tercih edecek önemli bir hasta grubu var. Anketin bu yönü ile ilgili sorular ekleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin:  Klinik Denetim Anketi Soruları + Örnek Anket Şablonu

Hasta memnuniyeti anketleri için HIPAA uyumluluğu

Hasta bakımı ve tıp alanı, yüksek bir veri bütünlüğü duygusu tarafından yönetilir. Hastalar tıbbi bilgi sağlama konusunda şüphecidir, çünkü sağlanan bilgilerin aşırı gizlilik ve özenle ele alınması gerektiği algısıdır. 

Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası (HIPAA), hassas hasta bilgilerinin veri toplanması için bir standart olmasını sağlar. HIPAA gizlilik düzenlemeleri uyarınca, tıbbi kurumların hasta bakımı için değerlendirme anketleri yapmasına ve genel olarak sağlık hizmetleri operasyonları için eyleme dönüştürülebilir geri bildirim toplamasına izin verilir. Bir hastanın yanıtladığı bir anketin veya anketin bir parçası olarak tıp uzmanları tarafından sağlanan bakımın kalitesine ilişkin geri bildirim, bir kalite değerlendirme ve iyileştirme faaliyeti olarak kabul edilir ve sağlık bakımı operasyonlarının bir parçasıdır. Herhangi bir tıbbi bakım sağlayıcısı, hasta sağlık bilgilerini (PHI) toplar, ardından bu bakıcı HIPAA uyumluluğuna bağlıdır.

Hasta ankete “gizli iletişim” olarak geri bildirim veya yanıt veriyorsa, HIPAA uyumluluğuna göre hastanın talebine saygı gösterilmeli ve talep edildiği gibi yerine getirilmelidir. QuestionPro, hastalardan geri bildirim almak için kolayca dağıtabileceğiniz HIPAA uyumlu anket sorularına sahiptir. Yalnızca geri bildirime odaklanabilmenizi ve PHI toplama konusunda yasal olarak uyumlu olma konusunda endişelenmemenizi sağlar.

HIPAA ayrıca, PHI toplandığında, anket şablonunda ICD-10 veya ICD-11 kodları varsa, bunların yeterince işaretlendiğini ve hastanın ödeyici ve sağlayıcıdan haberdar olması için her kodun ayrıntılı olarak belirtildiğini de sağlar. teknik Bilgiler.