Kazanan bir çalışma kültürüyle, içinden güç alan bir işi yürütmek ve büyütmek istiyorsanız, artık onu sadece çalışanların geldiği, çalıştığı ve ayrıldığı bir meydan olarak düşünemezsiniz. Bir çalışan memnuniyeti anketinin nasıl hayat değiştirici olacağından bahsedelim.

Çalışan Memnuniyeti Anketi Nedir?

Çalışan memnuniyeti anketi, İnsan Kaynakları Yöneticilerinin çalışanların tatmin düzeyini anlamak için kullandıkları güçlü bir soru setidir. Bu anket, yönetime, çalışanlarının işyerinde ne kadar memnun olduklarına ve ankete verilen yanıtların oldukça olumlu olmaması durumunda almaları gereken olası önlemlerin neler olduğuna dair bir yön ve bilgi sağlar.

Kazanan tüm şirketler, bir işyerinin kendi “nabzı” olan canlı bir organizma olduğunu anlar. Bu “nabız”, tüm çalışanlarınızın ruh halinden, moralinden ve motivasyonundan oluşur. Kuruluşunuzun bu durumunu ölçmenin, analiz etmenin ve içgörü kazanmanın en iyi yolu çalışan memnuniyeti anketidir.

Çalışan memnuniyeti anketinin faydaları 

Çalışan memnuniyeti anket sorularının sunduğu bazı temel faydaları veya avantajları inceleyelim.

 • Verimlilik düzeylerini anlayın ve iyileştirin İş rollerinden veya görevlerinden memnun olmayan çalışanların üretkenlik düzeyleri çok düşüktür. Doğru çalışan memnuniyeti anketi sorularını kullanarak, bir çalışanın rolünden memnun olup olmadığını ve memnuniyet düzeylerini iyileştirmek için ne gibi önlemler alınabileceğini belirleyebilirsiniz. Bu, o çalışan için memnuniyetin ve üretkenlik seviyelerinin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.
 • Çalışanları
  elde tutmak Çalışanları elde tutmak zordur ve daha da zor olan, ayrılan çalışanların yerine yeni çalışanlar bulmaktır. Kuruluşlar, yeni çalışanları işe almak ve ardından çalışanları elde tutmak için daha fazla para harcar. Anketinizde doğru soruları sormak, yıpranma riski olabilecek çalışanları belirlemenize ve onları elde tutmanıza yardımcı olabilir.
 • Eğitim ihtiyaçlarını anlayın Kuruluşların çalışanları için eğitim ve öğrenim programlarına sahip olması gerekir. Çalışanların, günümüzün ve çağında sürekli olarak yeniden beceri kazanmaları ve becerilerini artırmaları gerekir. İç eğitim ve gelişim programlarının eksikliği, çalışanlar arasında memnuniyetsizliğe yol açabilir. Sebebin bu olup olmadığını öğrenmek için anketlerinizi kullanın ve gerekli önlemleri alın. Yeterli eğitimin sağlanması, çalışanların daha iyi hazırlık ile daha üst düzey rollere adım atmasına yardımcı olur.

Kategorilerle birlikte en iyi 30 çalışan memnuniyeti anketi sorusu

Yıllarca süren araştırmalar sonucunda kaçırmayı göze alamayacağınız 30 çalışan memnuniyeti anketi sorusu derledik:

Organizasyon ilişkisi ve çalışan memnuniyeti

1. Kuruluşun stratejik hedeflerine ilişkin net bir anlayış var mı?

QuestionPro tarafından yürütülen araştırmada, çalışanların %36’sı kurumsal hedeflerin daha iyi görünür olmasının memnuniyetlerini ve iş performanslarını artıracağını söyledi.

2. Şirket hedeflerine ulaşmada rolünüzün ne talep ettiği size açık mı?

Çalışanların uzun vadeli daha geniş şirket vizyonuna nasıl uydukları konusunda bir yön duygusuna sahip olmaları, iş memnuniyetini olumlu yönde etkiler.

3. Şirket içinde bireysel kariyer gelişimi ve gelişimi için bir fırsat olduğuna inanıyor musunuz?

Çalışan büyüme açısından yönsüzse, sonunda çalışan er ya da geç ayrılacaktır.

4. Önümüzdeki 2 yıl içinde aynı kurumda çalışacak mısınız?

Memnun bir çalışan, organizasyon için ağızdan ağza tanıtım aracı görevi görür, bu nedenle bu soru çok önemlidir ve bu sorunun cevabı hayır ise, organizasyon içinde alarm zilleri çalmalı ve acil düzeltici önlemler almalıdır.

5. Genel olarak işinizden memnun musunuz?

Bu size çalışanın kuruluşa yönelik algılarına ilişkin genel bir ortalama genel bakış sağlayacaktır.

İndirin: Ücretsiz çalışan memnuniyeti anketi şablonu

 

Ekip çalışması ve çalışan memnuniyeti anketi

Araştırmalar, ekip çalışması kültürünün iş tatmini üzerinde doğrudan etkisi olduğunu kanıtlamıştır ; Çalışan memnuniyeti anketinizin bir parçası olması gereken 3 sorunun altını çizdik:

6. Ekibinizin bir üyesi olmaktan keyif alıyor musunuz?

7. Ekibiniz, işinizde elinizden gelenin en iyisini yapmanız için size bir ilham kaynağı mı?

8. Ekibiniz gerektiğinde size iş yerinde destek sağlıyor mu?

Bilgilendirme ve çalışan memnuniyeti anketi

Bu kısım, kuruluşlarda genellikle fark edilmez, özellikle çalışan yeni bir işe alındığında, bilgilere büyük ölçüde bağımlıdır.

9. İşyerinde daha iyi kararlar almak için bilgi almakta zorlanıyor musunuz?

10. Olağandışı bir durum ortaya çıkarsa, çözüm için kime başvuracağınızı biliyor musunuz?

11. Kuruluş, görevlerinizi iyi bir şekilde yerine getirmeniz için tüm kaynaklar ve araçlar hakkında sizi bilgilendiriyor mu?

Ücretsiz şablonu kullanın: 360 derece çalışan değerlendirme anketi

Yönetici ile ilişki  ve çalışan memnuniyeti anketi

12. Üstleriniz, yöneticileriniz elinizden gelenin en iyisini yapmanız için sizi teşvik ediyor mu?

13. İşe olan bağlılığınız ve bağlılığınız için ödüllendirildiğinizi düşünüyor musunuz?

14. Görüşlerinizin üstünüz tarafından duyulduğunu ve değer verildiğini düşünüyor musunuz?

15. Beceri geliştirme gibi kişisel gelişim için bir alan olduğunu düşünüyor musunuz?

İndirin: Ücretsiz süpervizör değerlendirme anketi şablonu

İş tutkusu ve öz değerlendirme çalışan memnuniyeti anketi

16. Becerilerinizi geliştirmek ve düzenli yapılacaklar dışında başka görevleri öğrenmek gibi kişisel gelişim yaşıyor musunuz?

17. Liderlikle ilgili kararlar alırken yönetim sizi dahil ediyor mu?

18. Yöneticiniz tarafından size değer verildiğini düşünüyor musunuz?

19. Bir görevi yerine getirmek için sınırlarınızı aştığınızı düşünüyor musunuz?

20. İşinizin başkalarının hayatında olumlu bir fark yarattığını düşünüyor musunuz?

21. Müşteri sorunlarını çözmek için yeterli eğitim aldığınızı düşünüyor musunuz?

22. Yönetimin kişisel aile zamanınıza saygı duyduğunu düşünüyor musunuz?

Geri bildirim ve çalışan memnuniyeti anketi

23. Yöneticinizden yapıcı geri bildirim alıyor musunuz?

24. İyi bir iş çıkardığınızda yöneticiniz sizi övüyor mu?

İş/Yaşam dengesi ve çalışan memnuniyeti

25. İşyerindeki ortamın, iş hayatınız ile özel hayatınız arasında doğru dengeyi kurmanıza yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz?

26. İşiniz sizin için makul olmayan miktarda strese neden oluyor mu?

27. Yöneticinizin iş ve özel yaşam arasında sağlıklı bir denge kurduğunu düşünüyor musunuz?

İş yerinde adalet ve çalışan memnuniyeti

28. Yöneticinizin tüm ekip üyelerine eşit davrandığını düşünüyor musunuz?

29. Kuruluşun tüm çalışanları için terfi için adil politikaları olduğunu düşünüyor musunuz?

30. Yönetimin sadece çalışanlarla ilgili politikaları yönetmeye yönelik olduğunu düşünüyor musunuz?

Kitaplığı görüntüle: Örnek İK anket şablonları

Neden Çalışan Memnuniyeti Anketi Yapmalısınız?

Çalışan Memnuniyeti Anketi yapmak için nedenler

1. Anonimlik sağlar

Çalışanlarınıza yüz yüze nasıl olduklarını sorarsanız, muhtemelen “çok iyi” diyeceklerdir, başka bir şey değil. Onlardan işinizi şahsen geliştirmenin yollarını isteyin ve yapıcı bir yanıt alma olasılığınız düşüktür. Ancak bunu anonim bir biçimde bir personel memnuniyeti anketinde sorarsanız, kendinizi kapsamlı bir geri bildirim dünyasına açacaksınız. Çalışanlar yüzleşmekten kaçınma eğilimindedir ve anketler bu faktörü ortadan kaldırır.

2. Dürüst ve tarafsız geri bildirim alacaksınız

Bir iş gücü memnuniyeti anketi kullanarak, çalışanınızın şirketiniz hakkında özgürce konuşmasına izin vereceksiniz. Söylediklerini yutmak zor olsa da, dürüst çalışan geri bildirimi almak sizin yararınızadır . Çalışanlarınız size gerçekten nasıl hissettiklerini söyleyecek ve ayrıca işinizi geliştirmek için yeni fikirler sunabilecekler. Egonuzu park edin ve personelinizi acımasız ve dürüst olmaya teşvik edin.

3. Performans incelemesinden farklı bir platform

Bir çalışan performans değerlendirmesi için oturduğunuzda bununla yüzleşelim, ancak çoğu zaman tek bir şey arıyorlar: daha fazla para. Bu nedenle, işinizle ilgili bir endişeleri veya şikayetleri varsa çok fazla bir şey söylemeleri pek olası değildir. Performans incelemeleri dışındaki zamanlarda verilen personel memnuniyeti anketlerini kullanmak, daha eyleme geçirilebilir yorumlar almanın bir yoludur.

4. Ciroyu azaltabilirsiniz

Çalışanlarınızın kendilerini ifade etmelerine izin vererek, şirketinizde çalışan devrini azaltacaksınız . Evrak işleri, eğitim ve kaçınılmaz hatalar dahil olmak üzere yeni bir personeli işe almak için harcanan tüm kaynakları düşündüğünüzde, ciroyu minimumda tutmanın başarının anahtarı olduğunu anlayacaksınız.

5. Personeliniz daha ilgili ve daha üretken olacak

Personeliniz, onları gerçekten önemsediğinizi ve geri bildirimlerine değer verdiğinizi anlarsa, şirketinizin uzun vadeli hedefleriyle ilgilenmeleri çok daha olasıdır ve sonuçta üretkenliği artıracaktır.

Çalışan Memnuniyeti Anketi Türleri

QuestionPro Workforce , dünyanın dört bir yanındaki kuruluşların anlayışlı işgücü zekası sağlayan çalışan memnuniyeti anketleri oluşturmasına, göndermesine ve analiz etmesine olanak tanıyan öncü platformdur.

Platform, her biri sıfırdan bir anket oluşturma veya hazır bir personel anketi şablonu seçme ve basitçe ihtiyaçlarınıza göre düzenleme seçeneğine sahip 3 farklı çalışan memnuniyeti anketi türüne sahiptir:

 1. Standart Anket: Burada standart ve gelişmiş soru türlerini, güçlü anket mantığını ve dallandırma seçeneklerini  kullanarak tipik bir çalışan memnuniyeti anketi oluşturabilirsiniz .
 2. 360 İnceleme:  Bu anket türü, özel analizlerle şirket genelinde çalışan bağlılığı anketleri yürütmenize olanak tanır.
 3. Nabız: Nabız anketi , etkili analitik ile çalışan ruh halinizi ve moralinizi hızla ölçen basit ve kısa, ancak güçlü bir çalışan memnuniyeti anketidir .

İzlenecek ve ölçülecek öğeler

Bir işgücü memnuniyeti anketi tasarlamadan ve yürütmeden önce aşağıdaki unsurları kullanmayı unutmayın. Bir çalışanın bakış açısından bakıldığında bu unsurlar, çalışmalarınız için daha iyi yanıtlar ve sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

 • İşin niteliği ve tamamlanması
 • İletişim ve iş delegasyonu
 • Mentorluk ve destek
 • İş yükü dağılımı
 • Tanıma ve takdir
 • Kurumsal değer ve kültür
 • Ekip üyeleri ve dinamikler
 • İlerleme planı
 • Avantajlar ve avantajlar

Çalışan girişimlerinizi izlemek, izlemek ve ölçmek için QuestionPro Workforce’u deneyin.