Anket Oluşturucu nedir? 

Anket oluşturucu, anket oluşturma, tasarlama, dağıtma ve analiz etme ile ilgili görevleri otomatikleştiren dijital bir araçtır. İçinde gömülü olan çok sayıda özellik ve seçeneği kullanarak anketler oluşturmak için kullanılır.

Ankete katılanlar, herhangi bir cihazdan çevrimiçi olarak kolayca erişilebilen dijital bir formda bir anket sunulduğunda katılmaktan mutluluk duyarlar. Anket oluşturucular, anket oluşturma, dağıtma ve analiz etme sürecinde kolaylık ve esneklik sağlar.

Örneğin , çok uluslu bir şirket , kuruluş içinde birden çok demografi üzerinden bir kültür değerlendirmesi yapmak istiyor . Çalışanlarıyla ilgili güvenli, dijital ve dahili bir çevrimiçi anket yürütmeye karar verirler . Ankete devam etmeden önce, tüm çalışanlara bireysel yanıtların gizli tutulacağına dair güvence verirler.

Şirket, piyasada bulunan farklı anketörleri analiz eder ve ihtiyaçlarına uygun olanı bulur. Seçilen  SaaS Anket Platformunu kullanarak güzel, etkileşimli ve düşündürücü bir anket oluştururlar . Çevrimiçi anket oluşturucu, geri bildirim için her çalışana ulaşmalarına, gizliliği korumalarına, işyeri şeffaflığını artırmalarına ve sonunda beklenen sonuçları almalarına yardımcı olur.

Anket yapmak için araçlar uzun zamandır var.

Ücretsiz anket oluşturucu araçları yakın zamanda birdenbire ortaya çıkmadı – yıllardır mevcutlar. Anket teknolojisinin gerçek evrimi, e-ticaret endüstrisindeki patlamadan sonra başladı.

Günümüzde işletmeler, geri bildirim toplamanın potansiyel faydalarının farkındadır. En önemli sorularından bazılarına özel cevaplar bulmak için anketler düzenlerler. Çoğu şirket, müşteri geri bildirimleriyle ürün ve hizmetleri daha iyi oluşturabileceklerini veya iyileştirebileceklerini anlıyor.

Kuruluşların neden çevrimiçi bir anket oluşturucuya ihtiyacı var?

Kuruluşlar davranışları, ihtiyaçları, görüşleri anlamak ve müşterilerinden öneriler almak ister. Ayrıca müşterilerin ürünlerine yönelik tutum ve tepkilerini de ölçmeleri gerekir.

On kuruluştan yaklaşık dokuzu, müşteri memnuniyetini ve deneyimini ölçmenin yollarını arıyor . Birincil bilgileri toplamak ve ürün geliştirme ve iyileştirme fırsatlarını ortaya çıkarmak için anketler yapmak istiyorlar.

Bir kullanıcı topluluğunun fikirlerini ve görüşlerini ölçmek için bir anket oluşturucu kullanılabilir. Örneğin, bir işletme ürününü kaç kişinin kullandığını, ürün hakkında ne düşündüklerini, hangi yeni özellikleri beklediklerini ve müşterilerin memnun olup olmadığını bilmek ister.

Bir kuruluşun anket yapmasının nedenleri sonsuzdur, ancak çoğu kuruluş, anket oluşturucularla veri toplamanın ve analiz etmenin çok daha kolay olduğunu bilir. Kuruluşun karar vericileri, doğru anket aracını seçmek için mevcut araçların yeteneklerini ve işlevlerini anlamalıdır.

Uygun bir anket oluşturucuyu seçmelerine ve bireysel anketler yürütmelerine olanak tanır. Bununla birlikte, çoğu iş lideri için hangisinin doğru olduğunu bulmak için kalabalık anket araçları pazarını gözden geçirmesi zordur. 

Ücretsiz bir hesap oluştur

İyi bir anket aracının özellikleri

Modern anket araçları değişime açıktır ancak herkesin dakikalar içinde profesyonel bir anket oluşturmasını sağlayan kullanımı kolay arayüzlere sahiptir. Çok sayıda özellik etkileşimli, üretken ve kişiselleştirilmiş bir anket oluşturmayı mümkün kılar.

Anket yazılımı seçerken aramanız gereken özelliklere göz atın.

 1. Modern anket oluşturucu

İyi bir anket oluşturucu, anket tasarlamak, soruları değiştirmek ve anketleri önizlemek için bir sürükle ve bırak arayüzüne sahip olacaktır . Acemi ve ileri düzey kullanıcılar tarafından eşit kolaylıkla kullanılabilecek şekilde kodsuz bir platform olmalıdır.

Çoğu ücretsiz anket oluşturma aracı, yalnızca anketin ön uç görünümünü ve akışını özelleştirmenize izin verir. Birçok işletme, temel renk değişikliklerinden veya sorulardan daha fazla işlevselliğe ihtiyaç duyar. Çeşitli soru türleriyle birlikte  mantık dallarına ayırma sunan modern bir anket aracı arayın .

 1. koşullu sorular

Araçlar, soru ve cevaplara ilişkin koşulları belirleyecek kadar esnek olmalıdır. Bu koşullar, stili biçimlendirmek, soru sırasını rastgele hale getirmek, çoklu seçenekler oluşturmak, soruları göstermek/gizlemek veya etkileşimli oturumlar için multimedya yerleştirmek için bir araç olabilir. Ayrıca, yaygın olarak kullanılan soruları ve anketleri kaydetmek için çok yönlü bir soru kitaplığı sağlamalıdır.

 1. koşullu cevaplar

Borulama, döngü oluşturma, soruları göster/gizle, rastgeleleştirme ve puanlama gibi yanıt koşulları, güçlü bir anket oluşturucuda sahip olunması gereken yeteneklerdir. Yanıtları koşullu tetikleyicilerle sunma yeteneği, anketlerinizi hedef yanıtlayan grupları için kişiselleştirmek için büyük bir avantajdır. Mükemmel bir  çevrimiçi anket platformu  her zaman özel bir komut dosyası seçeneğiyle birlikte gelir, böylece ankette ilgi çekici ve tamamen özelleştirilmiş davranış oluşturmak sorun olmaz.

 1. Puanlama mantığı

Neredeyse tüm seçkin anket oluşturucular, kural tabanlı veya varsayılan bir sistem olarak açıklayıcı bir puanlama algoritması sunar. Puanlama ve hesaplama işlevlerini otomatikleştirdikten sonra, genel yanıt alma ve verileri analiz etme süreci daha hızlı ve daha kolaydır.

 1. Anlamlı şablonlar

Anket oluşturmaya başlamak için çeşitli  anket şablonları sunmak, anket yazılımı sağlayıcıları  için yaygın bir uygulamadır . İşiniz, bu şablonların güzel bir standart soru karışımıyla gelmesini sağlamak.  Sorular, çoklu seçim, tek seçim, derecelendirme ölçeği türü ve net destekleyici soruları ile birlikte ikili veya  iki kutuplu soruları kapsar. Formlar ve anket şablonları sunan birkaç anket satıcısını da analiz etmek iyi bir fikirdir.

 1. Sorulara ve akışa ince ayar yapabilme

Harika bir ankette mantıklı davranış, mantıklı akış, etkileşimli tasarım ve akıllıca ifade edilmiş sorular bulunur. Soruları ve anket akışını tasarlamak, oluşturmak ve ince ayar yapmak için destek ve eğitim sunan bir satıcı seçin. Ek olarak, yeterli kaynak mevcut olmalıdır, böylece kodlayıcı olmayan bir kişi bile  harika bir anket oluşturabilir .

Birkaç anket yazılımı satıcısı, bu hizmeti ücretli bir özellik olarak sunmaktadır. Yatırıma değer.

 1. Multimedya entegre etme esnekliği

Bir ankete resim, ses ve video klip eklemek, yanıtlayanın deneyimini geliştirir. Bu nedenle, zarif bir anket oluşturucu, fotoğraf, video ve ses klipleri yüklemek ve eklemek için yeterli esnekliği sunmalıdır. Kontrol etmeniz gereken, yüklenebilecek her dosya boyutunun sınırı ve kullanıcıya multimedya dosyalarını yüklemek ve kaydetmek için ayrılan toplam sunucu alanıdır.

 1. Etkili dağıtım yönetimi

Anket dağıtımı  birçok şekilde yapılabilir. İyi bir anket aracı, yaygın olarak kullanılan birkaç anket dağıtım yöntemi sunar. Örnekler arasında kota mantığı uygulayarak belirli yanıtlara izin verilmesi, bir anketin etkin/etkin değil durumuna ayarlanması ve yanıtlayanı bir açılış sayfasına yönlendirme yer alır.

Ayrıca, bir yanıtlayanın yanıtını tetiklemek ve yönetmek, nitel anket yazılımı için hayati önem taşır. Etkili dağıtım yönetimi ile yanıtlayanları izleme, yinelemeler yapma ve gerçek zamanlı olarak geri bildirim toplama avantajına sahip olursunuz.

 1. Anket analizinde çok yönlülük

Satıcıların çoğu,   çeşitli planlar altında çok yönlü anket analizi seçenekleri sunar. Bazıları, düzenli bir plan kapsamında standart analitik ve çapraz tablolama , filtreleme, ağırlıklandırma ve premium bir plan kapsamında diğer istatistiksel analiz türleri gibi gelişmiş analizler sağlayabilir. Verileri analiz etmede size en fazla faydayı sağlayan bir plan seçmek için, her birinin altında hangi analitik özelliklerin sunulduğunu anlamanız gerekir.

 1. Markalaşma ve özelleştirme

Kaliteli bir anket oluşturma aracı, bir anketi markalaştırmanın önemini anlar. Anketin profesyonel görünmesi için logoyu yüklemek, arka plan renklerini ayarlamak ve üstbilgileri ve altbilgileri yeniden tasarlamak için kolay araçlar sağlayan bir anket yazılımı bulun.

 1. Çoklu dil desteği

İnsanlar, ana dillerinde mevcut olan anketlere katılma ve yanıt verme eğilimindedir. Bu nedenle, anketi hazırlayan kişi, küresel ölçekte anketler yapmak için dil gereksinimlerine uymalı ve  çok dilli  destek sağlamalıdır. Yazım denetleyicisi, otomatik algılama veya etkinleştirme özelliği, aracın gerçekliğini ve güvenilirliğini artırır.

Ücretsiz bir çevrimiçi anket oluşturucu kullanmanın avantajları

Hangi tür anket araçlarını kullanırsanız kullanın, yazılımı kullanarak dijital anketler oluşturmanın belirli avantajları vardır. Avantajlar şunları içerir:

 • Anket oluşturmada daha fazla kolaylık:  Profesyonel bir anket aracı, belirli bir anketin gelecekte nasıl performans göstereceği olasılığını gösteren yerleşik bir tahmine dayalı analiz özelliğine sahiptir. Birçok araç, anket tasarımcılarına, anket oluşturucuları soru sormanın ideal yoluna yönlendirmek için en iyi sektör uygulamalarına ve şablonlarına erişim sağlar.
 • Vatandaş geliştiricileri güçlendirme:  Düşük kodlu bir platform nedeniyle, kodlayıcı olmayanlar bile ileri düzey kullanıcılar gibi anketler oluşturabilir. Farklı metrikleri kullanma ve uygulamadaki ek kolaylık, bu içerik oluşturucuların sorular ve yanıtlayanlar arasındaki önemli bilgileri keşfetmesini sağlar.
 • Minimum yatırım, maksimum sonuç:  Çevrimiçi bir anket, işçilik ve diğer malzeme maliyetlerinden çok tasarruf sağlar. Öte yandan, manuel bir anket, verileri yazdırmak, dağıtmak ve toplamak için çok fazla insan çabası ve çalışma saati gerektirir. Kapsamlı bir anket oluşturucu, daha büyük kuruluşlar ve işletmeler için tekrarlayan tüketici, işyeri ve  çalışan anketleri yürütmek için daha faydalıdır .
 • Esneklik:  Sorular kitaplığa kaydedilebildiğinden ve markaya özel şablonlar oluşturulduğundan, anket oluşturma ve dağıtmadaki önemli engelleri ortadan kaldırır. Ek olarak, anketi optimize etme ve yerleştirme yeteneği, erişimini artırmaya yardımcı olur.
 • Bulut tabanlı veri toplama:  Bir SaaS anket tasarımcısı, veri toplamayı sorunsuz hale getirir. Veriler tek bir merkezi depoda toplanır ve depolanır. Tüm süreç son derece çeviktir, gerçek zamanlı veri yükleme ve minimum veri kaybı riski sağlar.
 • Hazır hedef kitle:  Profesyonel anket yazılımının güzelliği, demografi, dil, yaş grubu ve meslek gibi farklı kategorilerden hedef kitlelerin mevcudiyetinde yatmaktadır. Hazır bir  kitle havuzuyla , herhangi bir araştırmacı, kampanyasını birkaç dakika içinde başlatabilir.
 • Yerleşik analitik:  Tek bir yerde depolanan tüm verilerle analitik araçları kullanarak verilerden içgörüler oluşturmak kolaydır. Veri yorumlama şekiller, şekiller ve grafikler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gerçekleşir. Bazı araçlar, gerçekçi geri bildirim içgörüleri sağlamak için gerçek zamanlı analizler sunar, böylece kurumsal kapasiteyi anlayışlı kararlar almak için geliştirir.

Çevrimiçi anket oluşturucuların geleceği

Anket teknolojisi kağıt anketlerle başladı ve ardından telefon görüşmeleri yaygınlaştı. Birkaç yıl önce,  web tabanlı anketler  yeni bir norm haline geldi. İnsanlar artık bir mobil uygulamada kolayca erişilebilen anketlere erişmekten ve yanıtlamaktan mutlular  .

Anket yazılımı için sonraki adımlar bilinmiyor, ancak çoğu büyük anket aracı sağlayıcısı şunları araştırıyor:

Anketleri demokratik hale getirmek:

 Mobil erişimin artması, serbest çalışanların ve işletmelerin anket yapmasına izin veren çok sayıda çevrimdışı mobil anket aracının ortaya çıkmasına neden olur  . Ancak, bu tür anketlerin çoğalması nedeniyle, anketlerin kalitesi düşmeye başladı.

Alakasız anketler, yanıtlayanın mobil ekranlarında görünmeye başladı. Onları anket yorgunluğuna maruz bırakarak doğru geri bildirim almayı imkansız hale getirdi. Anket yazılımı satıcılarının çoğu, anket yorgunluğuyla başa çıkmak için ileri teknolojiye öncülük ediyor ve anketin miktarına değil kalitesine daha fazla odaklanıyor.

Çok kanallı yanıtlar:

Katılımcılar, bir anket projesinin çok önemli bir parçasıdır ve her yanıtlayanın farklı bir tercihi vardır. Bazıları   akıllı telefonlarını kullanarak mobil anketler yapmayı sever, bazıları masaüstü bilgisayarlarını kullanmayı ve bazıları soruları telefon görüşmesi üzerinden yanıtlamayı tercih eder. Bu çeşitli tercihleri ​​karşılamak için anket sağlayıcılar, yanıtlayanın kendi seçtikleri yanıt ortamını seçmesine olanak tanıyan özellikleri entegre etmeye başladı.

Yapay zeka:

Yapay zekanın teknolojinin ve insan yaşamının tüm alanları üzerindeki artan egemenliği, anket satıcılarını fark etmeye zorladı. Makine öğrenimi artık belirli bir dizi seçeneğe uyarlanarak bir anket formüle etmek için test ediliyor. Bir  anket platformunda yapay zeka kullanmak  , tasarımcıların sorularda canlı seçimler yapmasına, daha fazla katılımcıyı hedeflemesine ve gerçek zamanlı verileri analiz etmesine olanak tanır.