Anket tasarımı nedir?

Anket tasarımı, anket araştırmasından maksimum içgörü elde etmek amacıyla anketler oluşturma sürecidir . Sıfırdan bir anket tasarlamak için çevrimiçi bir anket aracı kullanmayı veya hazır anket şablonlarını kullanmayı içerir.

Kişiselleştirilmiş bir anket, pazardaki müşteri davranışını daha iyi anlamamızı sağlar. İyi bir anket tasarımıyla, karar vermede daha iyi bir stratejiye sahip olmamızı, sorunları önlememizi ve şirketin sürekli gelişimini sürdürmemizi sağlayan gerekli bilgileri toplamak mümkündür.

Doğru anket tasarımı, projelerinizin başarısında belirleyici faktör olabilir. Bunu mümkün olan en iyi şekilde elde etmek için, bir anketi doğru şekilde tasarlamak için 10 adımı oluşturduk.

İyi bir anket tasarımı için 10 Adım

Anket sürecinin en önemli kısmı, yanıtlayanların görüş ve davranışlarını doğru bir şekilde ölçen sorular oluşturmaktır. Toplanan bilgiler önyargılı sorulara dayanıyorsa, yanıt oranları boşa harcanacaktır. İyi geribildirim toplamak, hem iyi sorular yazmayı hem de bu soruları düzenlemek için iyi bir anket tasarımı kullanmayı içerir.

anket tasarımı

1. Bir ankette neleri kapsamak istediğinizi belirleyin.

Anket tasarımını tamamlamadan önce bile, bir anketi dağıtmanın amacını düşünmek hayati önem taşır . Bir çalışmada neyi ele almak istediğinizi belirleyin ve konunun bir kerede net olduğundan emin olun. Anketin ne hakkında olacağı konusunda netlik sağlandığında, diğer adımlar takip edilecektir.

Temel hedefinizi birden çok benzersiz noktaya ayırın. Özet bazı temel soruları yanıtlamalıdır: Ne tür demografik ayrıntıları yakalamak istiyorsunuz? Net Destekçi Puanını hesaplamak istiyor musunuz ? Mikro veya makro bir anket mi olacak? Kaç tane soru sormak istiyorsun? Ne tür sorular açık uçlu olmalıdır? Anketleri yanıtlayanlar için kişiselleştirmek için değişkenler eklemek istiyor musunuz?

Etkili çevrimiçi anketler , yanıtlayana süreç boyunca rehberlik etmek için tasarlanmış farklı bloklara sahip olacaktır. En yaygın anket blokları şöyle görünecektir:

Giriş : Yanıtlayanın beklentilerini belirler – anket davetinde de ele alınabilir.

Anket süresi : Katılımcılara gerçekçi bir zaman tahmini verin ve onlara fikirlerinin güvende olduğunu hatırlatın.

İzleyiciler : Yanıtlayanın kriterlerinizi karşıladığından emin olmak için tasarlanmış sorular.

Tipik elemeler arasında demografi (yaş, cinsiyet, bölge), sorumluluk düzeyi veya satın alma yeteneği (B2B), ürün/hizmet kullanımı veya marka/şirket farkındalığı bulunur. Eleyiciler, kotalar oluşturmak için kullanışlıdır.

Gövde : Anketin büyük kısmı. Kullanım, tutumlar, farkındalık, kavram testi, rekabetçi algılar vb. ile ilgili sorular.

Demografi : Yanıtlayanların profilini çıkarmak veya segmentlere ayırmak için kullanılan sorular. Ekranlayıcı olarak kullanılan herhangi bir demografiyi tekrarlamaya gerek yok.

Son düşünceler : Herhangi bir ek fikir isteyen açık uçlu bir soru ile kapatın .

Yönlendirmeler : Basit bir teşekkür sayfası , web sitenize yönlendirme veya bir panel sağlayıcısına geri dönüş olabilir.

2. Temel soruları koyun.

Artık temel hedeflerinizin özetini hazırladığınıza göre, bu temel noktaları gerçek anket sorularına dönüştürmenin zamanı geldi . Platformun sağladığı özgürlük ve seçenekler göz önüne alındığında, QuestionPro’da anket oluşturmaya başladığında temel hedeflerden ve sınırlardan sapmaya başlamak oldukça kolaydır. Ancak, anketinizi daha iyi hale getirmek için hedeflerin bazı değişikliklere ihtiyacı olduğunu bilmiyorsanız, önceden karar vermiş olduğunuz şeye bağlı kalmanız önemlidir.

3. Kısa ve anlaşılır tutun.

Bir konu kesin değilse ve ileri geri gitme eğilimindeyse, yanıt verenler sinirlenebilir ve anketi tamamlama olasılıkları daha düşük olabilir. Bu nedenle soruları yerleştirirken mantıklı bir sıra izleyin ve belirli bir konuya bağlı kalın. Anket çok uzunsa, katılımcılar tüm çalışmayı doldurmakla ilgilenmeyebilir ve anket sonuçları tehlikeye girebilir. Bu nedenle, kısa ve anlaşılır tutun.

4. Her seferinde bir soru sorun.

Soruları dallara ayırmak veya aynı anda birden fazla soru sormak, yanıtlayanların kafasını karıştırabilir ve kendilerine sağlanan yanıt seçenekleri listesinden doğru seçeneği/seçenekleri seçemeyebilirler. Bu nedenle, yanıtlayanlara netlik kazandırmak için her seferinde bir soru sormanız önerilir.

QuestionPro, bir anketi daha sistematik hale getirmek için 20’den fazla gelişmiş mantık mekanizmasına sahiptir ve çoğu durumda onları kısaltmaya da yardımcı olur. Anketlerinizde mantığı kullanmanın bir başka avantajı da, cevapları basitleştirerek anketleri daha kullanıcı dostu hale getirmektir.

5. Jargon kullanmaktan kaçının.

Katılımcıların ankete yanıt vermeleri için jargon ve çok fazla teknik terim kullanmaktan kaçının. Katılımcıların kolayca anlayabileceği bir dil kullanmak, anketleri daha iyi anlamalarına ve yanıtlamalarına yardımcı olacaktır.

Bir anket tasarlarken dil son derece önemlidir. Buradaki fikir, yanıtlayanın anketinizi yanıtlamasını mümkün olduğunca basit hale getirmek olmalıdır. Ne kadar karmaşık hale gelirse, katılımcıların anketlerini eksik bırakmaları o kadar olasıdır.

6. Açık uçlu sorular mı yoksa kapalı uçlu sorular mı?

Açık uçlu sorular mı yoksa kapalı uçlu sorular mı sormak her zaman zor olan kısımdır . Buradaki hile, bu seçeneklerin ikisini de dengelemek. Anketi dengelemek için açıklayıcı ve nesnel soruları deneyin ve ekleyin. Yine soru türleri , ilk etapta soru sormanın tonunu ve önemini tanımladığı için dikkatli bir şekilde sıralanmalıdır.

7. Anketinizi tasarlamak için zaman ayırın.

Bir anketin, yanıtlayanlarda marka bilinirliği oluşturması gerekir. Bunun için anketi oluşturan kişi marka dilini (marka logosu ve marka rengi) kullanabilir, böylece katılımcılar onunla ilişki kurabilir.

QuestionPro, logolarla kendi markanızı oluşturarak anketlerinize tamamen sahip olmanızı sağlar. Müşteri değişkenlerini kullanarak araştırma çalışmalarınızı yanıtlayanlarınız için de kişiselleştirebilirsiniz. Hedef kitlenizden daha önceki sorulardaki yanıtları yakalamak ve bunları aşağıdaki soruları kişiselleştiren otomatik form doldurmaları oluşturmak için kullanmak için kullanışlıdır. Örneğin, anketin başında yanıtlayanın temel demografik bilgilerini elde etmek, bu verileri kullanan sorular belirlemenize ve anketi kişiselleştirmenize olanak tanır.

8. Yanıtları analiz edin.

Anketi gönderdikten sonra, tüm yanıtları toplayın ve toplanan yanıtlar için bir belge veya excel sayfası tutun. Bu excel sayfası, tüm verilerin yerinde olması için anketin belirtilen tüm sınıflandırmalarına sahip olmalıdır.

Bu adımı uyguladığınızdan ve verileri Davranış, Psikografik ve Demografi olarak kategorilere ayırdığınızdan emin olmanız gerekir. Herhangi bir araştırmacının, analiz etmenin, sonuçları tahmin etmenin ve rapor yazmanın kolaylaşması için düzenli verilere sahip olması gerekir.

9. Bir özet raporu bir araya getirin.

Yanıtları toplayıp analiz ettikten sonra, bir özet rapor kullanarak analizinizi müşterilerinizle paylaşın. Bu aşamada anketlerden toplanan tüm verilere belirli bir formatta sahip olmalısınız. Okuyucular hedefinizin net bir resmini görmelidir, yani anketten ne elde etmeye çalışıyordunuz? Kullanıcılar belirli bir ürünü veya hizmeti tercih ediyor mu/kullanıyor mu? gibi soruları yanıtladığınızdan emin olun. Kullanıcılar hangi ürünü tercih ediyor? Herhangi bir yorum?

10. Eylem planınızı tamamlayın.

Hedefinize göre nihai eylem planınızı hazırlayın, yanıtları bir araya getirin ve sonuçlandırın. Son planınızı düzeltin ve değişiklikleri uygulamaya başlayın.

Anket oluşturucu , o gruptaki katılımcıların nasıl yanıt verebileceğini daha iyi anlamak için geliştirme süreci sırasında anketin ön testini bir odak grubuna yönlendirebilir. Ankette herhangi bir değişiklik yapılması gerekiyorsa, anket oluşturucunun ilk aşamalarda anlayabileceğinden, ön test iyi bir uygulamadır.

Anket tasarımında popüler sorular

Müşteriler bir yanıtlayıcının 40 dakikalık zamanını isteyebilir, ancak yanıtlayıcılar her zaman bu kadar uzun süre gitmeye istekli değildir. İlk olarak, çevrimiçi anket tasarımı en iyi uygulamaları, daha uzun anketleri daha kısa projelere bölmektir. Hedef kitlenizi tanıyorsanız ve kararları yönlendirmek için yanıtlanması gereken kapsamlı araştırma sorularını biliyorsanız, faydalı bir anket oluşturabilirsiniz. Etkili bir anket, yanıtlayanın zamanına ve görüşlerini paylaşma isteğine saygı gösterirken müşterinin bilgi ihtiyaçlarını dengeler.

Anket tasarımı, doğru zamanda doğru kişilere doğru soruları sormakla ilgilidir. Bu soruları nasıl sorduğumuz, sağladığımız içgörüleri doğrudan etkiler.

Çoktan seçmeli (Tek seçim)

Çoktan seçmeli tek seçim , yanıtlayanların çok sayıda seçenek arasından birini seçmesini sağlayan basit bir soru türüdür. Hızlı karar vermelerini sağlamak için net ve belirgin seçenekler ekleyin.

çoktan seçmeli tek seçmeli soru

Çoktan seçmeli (Çoklu yanıt)

Çoktan seçmeli, çok yanıtlı sorular, yanıtlayanların çok sayıda seçenek arasından çeşitli seçenekler seçmesine olanak tanır. Bu soru türü tarafından toplanan verilerin analiz edilmesi kolaydır ve ayrıntılı bilgiler sunar.

çoktan seçmeli çoktan seçmeli soru

Yan yana matris sorusu

Yan yana matris sorusu, pazar araştırmacılarının çok boyutlu verileri toplamasını sağlar. Her sütun, sonunda karşıtları olan bir ölçeğe sahip alt sütunlara sahip olabilir. Satırdaki her seçenek için, yanıtlayanın alt sütunlardan birini seçmesi gerekir.

Yan Yana Matris

Sıralama sorusu

Bu soru türüyle, yanıtlayıcılar yanıt seçeneklerini istedikleri sıraya göre sıralayabilirler. En çok sevdikleri en üst sırada yer alır. Sıralama sorusu, pazar araştırmacılarının yanıtlayanlar için her seçeneğin önemini bilmesini sağlar.

Sıralama sorusu

Sabit toplamlı soru

Sabit toplamlı soru , yanıtlayanların her yanıt öğesi için puan ayırmasını sağlar. Toplam puan sayısı, anketi tasarlarken anketi oluşturan kişi tarafından yapılandırılabilir.

sabit toplam

Resim türü sorusu

Resim seçici sorusu , yanıtlayanların birçok seçenek arasından bir resim seçmesini sağlar. Bu soru türü, yanıtlayanların anket deneyimini geliştirir ve tüm metin sorularını yanıtlamaya ara verir.

resim seçme sorusu

Açık uçlu soru

Açık uçlu soru , yanıtlayanların ayrıntılı metinsel geri bildirim eklemesine olanak tanır. Deneyimlerini paylaşabilir ve iyileştirme alanları önerebilirler.

Açık uçlu soru

Anket tasarım özellikleri – QuestionPro anket tasarımı – Biçimlendirme konuları

Listeler ve Açılanlar – Kategorileri içeren sorular (hem tekli hem de çoklu seçim), görünür bir liste olarak veya açılır menü aracılığıyla sunulabilir. Anket sayfanız kalabalıklaşıyorsa, açılır menüleri düşünün. Anahtar, kullanımınızda tutarlı olmak ve aynı sayfada biçimlendirme türlerini karıştırmamaktır.

Markalı ve Kör – Anketler, tıpkı web siteleri veya e-postalar gibi iletişimlerdir ve sizin kabul ettiğiniz marka standartlarınızı kullanmalıdır. Rekabetçi istihbarat araştırması bir istisnadır. Bu kullanım örneğinde, yanıtlayanları markanız lehine etkileyebilecek renklerden ve logolardan kaçının.

Sayfa başına soru sayısı – Kaydırmaya karşı tıklamaya bağlıdır. Sayfa başına soru sayısını makul bir sayıda (1 – 4) tutun. Bazı anket tasarımcıları sayfa başına tek soruyu tercih eder, ancak açılır menülerle bunun ötesine geçebilirsiniz. Ancak, görsel dağınıklığa her zaman dikkat edin.

Yazı Tipleri – Birden fazla cihazda net bir şekilde görüntülenebilen yazı tiplerini kullanın. Tipik olarak Arial veya Helvetica gibi sans serif yazı tipleri en iyi sonucu verir.

Alan kullanımı – Katılımcının karşılaştığı bilişsel yükü azaltmak için anket tasarımında görsel alandan yararlanın. Birkaç yolla başarabilirsiniz:

  • Özellikle PC veya tablet tasarımında sayfa başına soru sayısının sınırlandırılması
  • Zihinsel bir mola sağlayan sayfaların kullanımı – örneğin, yanıtlayana şimdiye kadarki katılımları için teşekkür eden ve tamamlamaya doğru ilerledikçe ne bekleyeceklerini bilmelerini sağlayan bir metin slayt.

Metin – Anket blokları arasında geçiş yaparken bölüm başlıklarından yararlanın. Soruların doğasının değiştiğine dair görsel bir ipucu sağlar. Süreç, yanıtlayanın ürün senaryolarını düşünmek gibi derinlemesine odaklanmasını gerektirdiğinde açıklayıcı yazma denir. Bunları mümkün olduğunca kısa tutun.

Anket tasarımı için harika sorular yazmaya yönelik ipuçları

Harika sorular yazmak, tüm sanatlar gibi, önemli miktarda çalışma, uygulama ve başkalarından yardım gerektiren bir sanattır. Aşağıdaki tartışma, harika bir anket oluşturmanın bazı yaygın tuzaklarını tanımlayan bir tartışmadır .

Yüklü veya yönlendirici sözcüklerden veya sorulardan kaçının : Küçük ifade değişiklikleri sonuçlarda önemli farklılıklara neden olabilir. Olabilir, Olmalı, Olabilir, kulağa neredeyse aynı gelebilir, ancak bir soruyla ilgili olarak %20’lik bir anlaşma farkı sağlayabilir (Yüksek mahkeme, Microsoft Corporation’ın dağılmasını sağlayabilirdi/yapabilirdi/zorlayabilirdi). Yasaklama gibi kontrolü veya eylemi temsil eden güçlü kelimeler benzer sonuçlar doğurur (Kongrenin sigorta şirketlerinin oranları yükseltmesini yasaklaması gerektiğine inanıyor musunuz?) Bazen ifadeler sadece taraflıdır: Şirketin yıllık partisi için Rudolpho’s Restaurant’a gitmek istemezsiniz , olur mu?

Yanlış yerleştirilmiş sorular : Sıra dışı veya bağlam dışı sorulan sorulardan kaçınılmalıdır. Genel olarak, bir huni yaklaşımı tavsiye edilir. Anketin başında ısınma amaçlı geniş ve genel sorular. Ardından daha spesifik sorular, ardından demografik bilgiler gibi daha genel yanıtlanması kolay sorular gelir.

Karşılıklı münhasır olmayan yanıt kategorileri : Çoktan seçmeli yanıt kategorileri, net seçimler yapmak için birbirini dışlayan olmalıdır. Münhasır olmayan cevaplar, katılımcıyı hayal kırıklığına uğratır ve en iyi ihtimalle yorumlamayı zorlaştırır.

Spesifik olmayan sorular : Portakal suyu sever misiniz? Ne sorduğu çok açık değil. Tat, doku, besin içeriği, C vitamini, güncel fiyat, konsantre, taze sıkılmış? Bilmek istediklerinizde spesifik olun. Örneğin, düzenli olarak TV izliyor musunuz? Birinin evet mi hayır mı yanıtlaması gerektiği net değil, çünkü ‘düzenli’ öznel bir terimdir.

Kafa karıştırıcı veya tanıdık olmayan kelimeler : Kalori içeriği, bitler, baytlar, MB’ler ve diğer sektöre özgü jargon ve kısaltmalar hakkında sorular sormak kafa karıştırıcıdır. Kitlenizin dil seviyenizi, terminolojinizi ve hepsinden önemlisi ne sorduğunuzu anladığından emin olun.

Yönlendirilmemiş sorular, yanıtlayanlara aşırı serbestlik sağlar: Domates suyunu geliştirmek için ne gibi önerileriniz var? Soru tat ile ilgilidir, ancak yanıtlayan kişi doku, kutu veya şişe türü, karıştırma meyve suları veya karıştırıcı olarak veya tariflerde kullanımla ilgili önerilerde bulunabilir.

Cevapları zorlama : Cevaplayıcılar talep edilen bilgileri istemeyebilir veya sağlayamayabilir. Gizlilik, çoğu insan için önemli bir konudur. Gelir, meslek, finans, aile hayatı, kişisel hijyen ve inançlar (kişisel, politik, dini) ile ilgili sorular çok müdahaleci olabilir ve yanıtlayan tarafından reddedilebilir.

Kapsamlı olmayan listeler : Kapsanan tüm seçeneklere sahip misiniz? Emin değilseniz, ‘Diğer (lütfen belirtin) __________’ seçeneğini kullanarak bir ön test yapın. Ardından, yanıtlayan yanıtların en az %90’ını kapsadığınızdan emin olarak soruyu gözden geçirin.

Dengesiz listeler : Dengesiz ölçekler bazı durumlar için uygun olabilir ve bazı durumlarda önyargılı olabilir. Bir çalışmada, alkol tüketim kalıplarını ölçerken, ağır içiciyi ölçeğin ortasında gösteren bir miktar ölçeği kullanıldı. Kutup uçları tüketim olmadığını ve tüketilmesi imkansız bir miktarı yansıtıyordu. Bununla birlikte, tüm hastanelerin uygun bakımı sunmasını bekliyoruz ve mükemmel, çok iyi, iyi, adil bir ölçek kullanabiliriz. Kötü bir bakım beklemiyoruz.

Çift namlulu sorular : Sizin için en hızlı ve en uygun İnternet hizmeti nedir? En hızlısı şüphesiz en ekonomik değildir.

İkili sorular : Cevapların bağımsız olduğundan emin olun. Örneğin, ‘Basketbolcuların bağımsız ajanlar mı yoksa takımlarının çalışanları mı olduğunu düşünüyorsunuz?’ Bazıları evet, ikisi de olduğuna inanıyor.

Uzun sorular : Çoktan seçmeli sorular en uzun ve en karmaşık olanlardır. Serbest metin yanıtları, yanıtlanması en kısa ve en kolay yanıtlardır. Soruların ve anketlerin uzunluğunu artırdığınızda, tamamlanmış bir yanıt alma şansınızı azaltırsınız.

Gelecekteki niyetlerle ilgili sorular : Tahminler, birkaç haftadan fazla veya bazı durumlarda aylar öncesinden nadiren doğrudur. Katılımcıların fazla düşünmesini gerektirecek sorular sormaktan kaçının.

QuestionPro ile doğru şekilde bir anket tasarımı oluşturmak mümkün

QuestionPro, bir anket tasarımının en uygun şekilde oluşturulması için bir dizi işlev sunar. Mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmak, yanıt oranlarını artırmak ve yanıtlayanlara güven vermek mümkündür.

Ayrıca anket yazılımımız, Net Destekçi Puanı, Trend Analizi ve Isı Haritası gibi soru türlerine ve toplanan verilerin analizine bağlı çok çeşitli metodolojilere sahiptir. Ücretsiz bir hesapla başlayın veya isterseniz acentelerimizden biriyle bir demo planlamak için bizimle iletişime geçin, tüm sorularınızı yanıtlamak bir zevk olacaktır.

Özel anket temasıyla ilgili yardım dosyamızla bu özelliği nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı öğrenin .